ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.11
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Kde domov můj?

Snad není Čecha, který by tuto větu neznal! Je to přeci úvod naší státní hymny, jednoho ze symbolů naší státnosti. Když jsme byli věku školního, dělali jsme si z toho legraci, že je to heslo bezdomovců. Vím, bylo to hloupé, ale ta léta dávno uplynula a nyní jsem na hranici pozdní dospělosti a jsem také plná rozporů, co se týče domova, který je popsán v oné hymně. V lesích se skví černé skládky, utápíme se v plastovém odpadu, nejvyšší hlava státu je podivný alkoholik s nevyzpytatelnými manýry a chováním osla. Politika funguje jen na heslo, kde předvolební sliby nehrají po volbách žádnou roli a politici se mísí napříč politickým spektrem, kde platí ono "každý s každým" nebo "ruka ruku myje". Je mi z toho smutno. Ale i přesto jsem na svou vlast hrdá, skandály střídají úspěchy našich sportovců na mezinárodních soutěžích. Mladí lidé jsou většinou součástí spolků, organizací a křesťanských společenství. Máme skvělé lékaře, vědce, hudebníky i výtvarníky, spisovatele či filmaře... Naše detektivky se mohou vyrovnat těm americkým. Ale co je to hlavní? Myslím si, že hlavní je držet spolu a také to, že kolem je stále ještě mnoho dobrých lidí, kteří jsou ochotni poradit a pomoci.

Naši společnost určuje míra starostlivosti o staré, nemocné, umírající, hladovějící, opuštěné, ale také postižené, ať jsou to děti či dospělí.

A druhá stránka, která se mi vybaví, když se řekne domov? Je to můj domov. Doma jsem tam, kde bydlím a kde se pohybuji, kde je mi dobře. A to není jen tak někde. Bydlím v domečku na vesnici se svou maminkou a babičkou. Teplo domova, ta blízkost těch nejbližších, zachumlat se do peřin v posteli ve svém vesmírném pokoji, kde si nechávám zdát o krásných věcech, které mě potkaly anebo ještě třeba potkají. Nade mnou svítí hvězdy i měsíc a mně je dobře, protože jsem doma!

Na závěr pár mých oblíbených veršů od J. V. Sládka:

Domove, domove, drahý a jediný,
nejdražší, nejsladší nad světa končiny.
Nejdražší, nejsladší na světě ze všeho,
daný mi v kolébce od Boha samého.
A kdybych ve světě byl i ten nejchudší,
tys mi dán za poklad v matčině náručí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kde domov můj?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)