ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.34
Hodnoceno: 44x Prosím, ohodnoť práci

Jízdenka

Často, když jezdím autobusem, mě při nastupování napadá, proč musím mít ten malý bílý, někdy i barevný papírek, který po zaplacení jízdného dostanete od řidiče.
Už jako malého mě to vždycky zajímalo a ptal jsem se proto své maminky, proč to musíme mít. Odpověděla mi, že je to kvůli tomu, kdyby přišel revizor, aby mohl zkontrolovat, jestli jsme zaplatili. Tato odpověď mi v té době stačila a já nad tím víc nepřemýšlel, ale jak jsem vyrůstal, a autobus u nás patřil k nejvyužívanějším dopravním prostředkům, začínal jsem si otázku, proč musím mít jízdenku, klást častěji a častěji. Pokaždé jsem doufal, že nějaký revizor přijde, aby zkontroloval, zda je vše v pořádku a já si potvrdil, že tu jízdenku musím opravdu mít a že revizor skutečně existuje. Bohužel ani dnes, když každý den jezdím autobusem, jsem žádného revizora nepotkal. Je to snad jako veřejné tajemství, že v linkových autobusech žádní revizoři nejsou a jízdenky jsou jen na hraní pro malé děti. Někteří lidé jízdenky sbírají a nejspíš jich mají už hodně, pokud je sbírají proto, aby mohli revizorovi dokázat, že pokaždé, když jeli autobusem, zaplatili. Ale proč by tedy museli být? Vždyť do autobusu se vždycky nastupuje předem a řidiči by museli být slepí, aby nás nechali projít bez zaplacení. Podle mě je jízdenka jen zbytečný kousek papíru, který každý stejně po vystoupení vyhodí do koše. Škoda papíru a vynaloženého úsilí na jeho výrobu, vždyť dnes je ještě vylepšen a zapisuje se na něj tepelným paprskem.
Revizoři jsou nejspíš jako blaničtí rytíři, nikdo je neviděl a přesto se věří, že jsou. Možná, aby se v autobuse lidé nenudili, zůstaly jízdenky pro zamyšlení nad jejich existencí a nebo pro zábavu malým dětem, či aby dělníci v továrnách na výrobu papíru pro jízdenky nepřišli o práci. Možná by ale lidé měli uvažovat nad lepším využitím.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hombre, 27.02.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
JízdenkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­