ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.65
Hodnoceno: 80x Prosím, ohodnoť práci

Jak na nás působí moderní komunikační prostředky?

Jsou si lidé díky moderním komunikačním prostředkům blíž než dříve? Spousta lidí si myslí že ano, ostatní s nimi nesouhlasí. Proč? Většina naší populace si bez moderních komunikačních prostředků nedokáže život vůbec představit. Jsou "závislí" na telefonech, používají je, i když nemusí. Využívají je ke své práci, ale i k osobnímu životu. Jaká je asi pusa poslaná přes mobilní telefon? Necítíte ji, jen si ji můžete představit.

Díky mobilům, Internetu, Skype, ICQ, Facebooku a dalším prostředkům komunikace zanikají obyčejné lidské vlastnosti. Lidé nedokážou vyjádřit své pocity a emoce - neumí jednat "na rovinu". Raději napíšou krátký vzkaz, ke kterému na konec přidají "smajlíka" podle nálady. Je to správné? V dnešní době už to někteří ani jiným způsobem nedokáží. Vždyť takové vyjádření emocí, za pomoci krátkého vzkazu, je pro ně mnohem jednodušší. Napsané miluji tě v SMS zprávě je v této době naprosto normální. Myslí to ale váš partner opravdu vážně, nebo je to jen další projev jeho zbabělosti? Napíše vám zamilovanou zprávu a vy jí naivně věříte, i když ji může psát klidně jeden z jeho "vtipných kamarádíčků". Jako bychom se styděli za to, co cítíme, čemu věříme a co chceme. Jsme takoví všichni? Ne. Určitě se najde v okolí každého z nás nějaký člověk, který i bez moderních "vymožeností" dokáže být upřímný. Nemusí nic psát, dokáže vše říct, i když je to někdy opravdu těžké.

Jsou ale i jiné případy. Pro rodinu, kterou od sebe dělí několik desítek nebo stovek kilometrům, by život bez moderní komunikace nebyl. Setkali by se třeba jenom jedinkrát za rok, ale teď se pomocí techniky mohou vidět a slyšet třeba každý den. Schází jim snad něco? Ano, obyčejné lidské pohlazení nebo obejmutí.

Ovlivnily moderní komunikační prostředky i starší lidi? Určitě ano. Všichni si dokážeme představit překvapené obličeje našich prarodičů, když dostali k Vánocům od svých dětí či vnoučat mobilní telefon. První zděšená reakce babičky: "Co to je? K čemu je to dobrý? Jak se to ovládá? Já s tím nebudu umět! Ale děti, to jste mě nemusely kupovat, muselo to být asi velice drahé, že?" Potom sedí vnoučata s babičkou a dědou nad návodem a beznadějně jim vysvětlují celý princip. Nicméně za měsíc už patří babička mezi telefonování-schopné lidi a domlouvá si s kamarádkami, do jaké kavárny půjdou o víkendu.

Najdou se i tací, kteří se bez moderní techniky obejdou. Když něco potřebují, vždy si najdou způsob, jak to dát najevo. Posílají rádi pohledy, a když je to nutné, svezou se jakýmkoli dopravním prostředkem. U starší generace je častější výskyt nemocí. Jak si zavolají o pomoc, když jim bude nejhůř? Nijak. Musí mít obrovské štěstí, a čekat, dok$ud je někdo nenajde.

Moderní technika, zahrnující i komunikační prostředky, nám pomáhá přežít v tomto krutém světě. Posunula nás do budoucnosti, avšak v něčem spíše do minulosti. Měli bychom si více uvědomovat, co je pro nás důležité, abychom za pár let neviděli a neslyšeli dětský smích pouze přes mobilní telefony nebo počítače. Vždyť vidět, jak se vaše dítě nebo sourozenec směje, je nádherný pocit, a obejmout ho, když nejvíc potřebuje, to nedokáže ani nejlepší počítač na světě...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: aaajka, 09.05.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak na nás působí moderní komunikační prostředky?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­