ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.92
Hodnoceno: 25x Prosím, ohodnoť práci

Homosexualita a homofobie

Před nedávnem jsem si vyslechla rozhovor dvou mých sousedek. Diskutovaly o synovi některé jejich známé. Nevěnovala jsem tomu příliš pozornost, když ale padlo, že "je na chlapy", zpozorněla jsem. Přesně dle mého očekávání tyto dámy odsoudily homosexualitu jako nějakou zvrácenost a nemoc. Samozřejmě jsem nebyla překvapená, jen jsem uvažovala, proč říkají o člověku, kterého očividně vůbec neznají, že je zvrhlý? Jen protože není heterosexuální, a tudíž patří do jakési menšiny?

I v naší poměrně tolerantní společnosti se najdou lidé, kteří mají s homosexuálními osobami nějaký nevysvětlitelný problém. Obvykle jsou to především starší lidé, ale uvědomuji si, že i někteří mí spolužáci jsou v jisté míře homofobní. Co třeba nedávné prohlášení vicekancléře prezidenta republiky Petra Hájka, že Gay Pride 2011 je "nátlaková akce homosexuálů" a samotné homosexuály označil za "devianty"? A co teprve samotné vyřknutí našeho pana prezidenta, že nejde o projev homosexuality, ale "homosexualismu", kterého se velmi obává? Ano, sama jsem se pozastavila nad pojmem "homosexualimus". A jak se k tomu postavili samotní homosexuálové? Jednoduše zvolili pana Klause za nejvlivnějšího gaye u nás. Celkově se reakce politiků na Průvod hrdosti lišily. Někteří podporovali, jiní zavrhovali a zbytku to bylo jedno. Ale Gay Pride je kapitola sama o sobě. Chtěla jsem tím jen zdůraznit, jak se máme zbavit homofobie v České republice, když ji samotná hlava státu veřejně podporuje?

Ovšem ráda bych se zabývala důvody, proč vlastně někteří naši spoluobčané homosexuály netolerují a nepřijímají. Vyplývá to zřejmě z předsudků. V naší společnosti ještě stále koluje přesvědčení, že sexuální orientace jedince je podmíněna výchovou. Také se často homosexualita označuje za nemoc. K tomuto bych ráda podotkla, že homosexualita je plně vynechána z poslední "Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů". Dalším argumentem homofobů je, že homosexuální chování je zvrhlost, ovšem pokud by byla, proč tedy přední američtí psychologové tvrdí, že homosexualita sama o sobě je normálním typem lidské sexuální orientace?

Nezavrhuji lidi s předsudky o homosexuálech však tak úplně, naopak je jejich chování pochopitelné, vždyť ještě před pár desítkami let bylo lidstvu vtloukáváno do hlavy, že by se jiná než heterosexuální orientace neměla tolerovat vůbec. A nezapomeňme na Bibli, kde je v několika místech jasně a zřetelně uvedeno, že homosexualita je hřích. Na druhou stranu jsem také ráda, že v naší zemi není homosexualita a homosexuální chování trestáno, jak je tomu v mnoha muslimských zemích. Dokonce jsou naši politici (někteří) natolik osvícení, že před několika lety povolili registrovaná partnerství. Na adopci homosexuálních párů si ovšem asi ještě počkáme. Zajímavé ovšem je, že většinovou společností jsou lesby často přijímány tolerantněji než gayové. Vysvětlovat si to můžeme mnoha způsoby. Ať už je to tím, že mnohým lidem připadá jednoduše pohled na dvě zamilované ženy společensky přijatelnější než pohled na dva muže. Taky je tento jev možno vysvětlit faktem, že gayové mají obvykle více partnerů a častěji je střídají než vztahově stálejší lesby.

Jak už je asi jasné z mých předešlých názorů, přikláním se k tomu, že bychom neměli lidi soudit podle sexuální orientace. Zatím nemám žádnou nepříjemnou zkušenost s homosexuály a věřím, že ani většina lidí, která jimi snad až opovrhuje. Předsudky jsou jedna věc, ale veřejné urážky nutí lesby a gaye jen k zoufalým činům, jako je zapírání odlišné orientace nebo je v krajních případech dovede až k sebevraždě, protože se jednoduše bojí, jak je jejich okolí přijme a jsou nejistí, jestli se nemusí stydět ukazovat svou odlišnost na veřejnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mony, 27.10.2011

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Homosexualita a homofobieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­