ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.57
Hodnoceno: 58x Prosím, ohodnoť práci

Eutanazie (4)

Eutanazie, neboli usmrcení na žádost, je časté téma jak různých diskusních pořadů či odborných seminářů, tak samotného Ministerstva zdravotnictví. V České republice se neustále řeší a probírá, ale výsledek zatím žádný. Což je podle mého názoru špatně, protože čím dříve dospějeme k rozumnému závěru, tím lépe pro všechny lidi, kteří se momentálně trápí na "smrtelné posteli".

Eutanazii rozlišujeme na aktivní (asistovaná sebevražda) a pasivní (přerušení "léčby" udržující pacienta naživu), ovšem ani jedna z těchto možností není uznávána v mnoha státech. Je to zřejmě proto, že právní koncept eutanazie je velice složitá a ošemetná věc. Má o své smrti rozhodovat výhradně jen pacient, nebo i příbuzní? A pokud to dovolíme rodinným příslušníkům, jak zabráníme tomu, aby nešlo pouze o chtíč po dědictví?

Osobně se domnívám, že by eutanazie měla být legální, avšak velmi dobře právnicky zformulována a striktně dodržována. Například několikafázový pohovor s psychologem, který by ověřil, zdali se člověk opravdu souží, anebo zda jde o spontánní reakci na bolest či bezmoc. Dále si myslím, že by pacient mohl sepsat prohlášení, jestli za něj může rozhodovat rodina, popřípadě jiní známí, pokud nebude schopný racionálního myšlení. V případě, kdy léčba nepomáhá, pacient jen vegetuje a - omluvte mi ten výraz - jsou s ním jenom starosti, tak se domnívám, že je bezbolestný a důstojný asistovaný odchod ze života na místě.

Několik desítek lidí už navštívili Švýcarsko či Belgii za účelem ukončit svůj život. Ostatní na to nejspíše nemají peníze, a tak chodí po doktorech a jenom se trápí. Nebylo by tedy lepší, kdyby už konečně začala být eutanazie legální a lidé by se poté nemuseli bát, že se ke své smrti utrápí?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Eutanazie (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)