ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.46
Hodnoceno: 24x Prosím, ohodnoť práci

Důvěra (2)

Nelze poznat srdce důvěryhodného člověka, jestliže jsi jej nepožádal o radu aneb co pro mě znamená důvěra?

Důvěra - kouzelné slovíčko, jež krásně zní a jehož význam je pro mě důležitý stejně jako pro každého člověka. Znamená to pro mě moci se svěřit se svými problémy i obavami a nebát se, že mé tajemství někdo vyzradí, věřit příteli, vědět, že za mnou bude vždy stát nebo vědět, že mi pomůže v těžké situaci.

Ale jak se rozhodnout, komu důvěřovat? Jak můžeme mít jistotu, že nás ona vyvolená osoba nezradí?

Je to velké a těžké rozhodnutí ovlivňující děj našeho života. Lidé, mezi nimiž žijeme, by naši důvěru mít měli, ale ne každý si ji zaslouží. Vždyť už od dětství nám rodiče vštěpovali do hlavy, že si nemáme brát bonbónky od cizích lidí nebo jim otvírat dveře, když jsme doma samotní. S důvěrou to totiž souvisí. Lidem, které neznáme (či známe pouhých pár minut) důvěru svěřit nelze. A kdo to udělá, může jen čekat, co se stane, protože člověka, jenž nám padne na první pohled do oka a je maximálně důvěryhodný, najdeme jen zřídka. Ale existuje vůbec někdo takový? Myslím si, že ani leckterý "nejlepší přítel" není zcela bez hříšku.

Důvěru nelze získat ze dne na den. Musí se budovat schůdek po schůdku a než postavíme celé schodiště, trvá to dlouho. Pokud ale máme špatné základy, i celé schody se mohou zbořit jako mávnutím kouzelného proutku.

Nejhorší je důvěřovat někomu, kdo naši důvěru jen zneužije. A pak, když se mu to zrovna hodí, naše tajnosti oběhnou svět. Na hesle "důvěřuj, ale prověřuj" určitě něco bude. Důvěru si totiž zaslouží pouze ten, na koho se můžeme stoprocentně spolehnout a když zklame, těžko ji zase získá zpět.

Já sama se rozmýšlím, než někomu důvěřuji, neboť se nechci spálit. Každý, kdo má na světě přítele nebo blízkou osobu, jíž bezmezně důvěřuje, a je mu také naopak důvěřováno (neboť oboustranná a upřímná důvěra je rovněž moc důležitá - alespoň si lidé váží toho, že si mohou vzájemně věřit), je velmi šťastným člověkem, jemuž mohou ostatní pouze závidět. A doufám, že i já někdy najdu někoho, komu budu moci věřit. Důvěra je totiž nádherné kouzlo obohacující dobré přátelství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Barborka, 09.07.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Důvěra (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­