ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.69
Hodnoceno: 131x Prosím, ohodnoť práci

Dokonalý život

Každý z nás má určitě představu o svém dokonalém životě. Lidé jsou hodně odlišní, a proto se představy o dokonalém životě mohou velmi lišit. Každý z nás se narodil v jiných podmínkách, někdo jako bohatý synek podnikatele, jiný jako chudý a hladovějící v Africe.

Jak už jsem psal, pohled na dokonalý život každého z nás je jiný, a tak se nám může zdát, že zrovna ten či onen člověk jej prožívá. Ale přizná si vůbec někdo, že právě ten dokonalý život žije? Dá se vůbec přemoci chamtivost, která se ukrývá v lidech, o nichž bychom řekli, že dokonalý život prožívají?

Je zajímavé, že většinou lidé, kteří si lidově řečeno žijí "jako prasata v žitě", chtějí víc a víc a nikdy si nepřiznají, jaké mají štěstí, kdežto lidé, kteří se spokojí s malou výplatou a pronajatou garsonkou, řeknou, že právě oni žijí dokonalý život. Že ke svému životu nepotřebují bohatství a slávu, ale stačí jim pouze láska, přátelství a především zdraví. Toto jsou lidé, kteří si zaslouží obdiv, z těchto lidí bychom si měli brát příklad.

Je na každém z nás, jakou životní cestu si kdo zvolí, i když to mají někteří lidé snazší. Důležité je udělat si i z toho mála, co máme, mnohem víc, dělat si radost maličkostmi a těšit se z toho, že žijeme a můžeme být s těmi, kteří nás milují. Pokud toto zvládneme, pak si můžeme spolehlivě říct, že právě my prožíváme onen dokonalý život.

Vím, že mnoho lidí, co čte tuto slohovou práci, zítra zapomene, že ji někdy vůbec četli. Zapomenou na pravý význam slova dokonalý život a budou si zase stěžovat, jak špatně se mají. Ale snad se najdou i lidé, kteří se zamyslí a začnou si více vážit toho, co mají, a budou pak mít opravdovou radost ze života.

Vím, že lidé, kteří každý den hladovějí a nemají co pít, neřeknou, že žijí dokonalý život, avšak dá se těmto lidem nějak pomoci? Je hodně nadací a organizací, které se snaží, aby i tito lidé poznali, co je dokonalý život. Vše je však otázka budoucnosti, na kterou si musíme počkat.

Já osobně si představuji pod pojmem dokonalý život být obklopený šťastnými lidmi, kteří si umí udělat srandu sami ze sebe, mít rodinu, menší baráček, práci, která mě baví, a žít až do sta let. Toto sice nemám, ale stejně můžu pravit, že žiji dokonalý život, protože si vážím toho, co mám, a snažím se s tím vyžít. Vždyť už jenom to, že se narodíte, je dokonalost sama o sobě, ne? Už jenom to, že můžete žít, kochat se krásou naší planety, pozorovat hvězdy na obloze a probouzet se za zpěvu krásných pěvců, je dokonalé. Stačí se zamyslet nad tím, co všechno máte a co jste v životě dokázali a ne se zaměřovat na to, co byste mohli mít a co byste mohli dokázat. Kdyby si tak všichni lidé uvědomili, že vždycky může být líp nebo hůř, jak by bylo na tom světě krásně. Kdybychom si řekli, že právě my žijeme dokonalý život a nekoukali na to, že někdo jiný se má líp, nezáviděli jiným a prostě si vážili toho, co máme.

Každý jsme jedinečný, a tak z té trošky, co máme, musíme udělat víc a říct si, že právě ten náš život je DOKONALÝ.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Slohová práce Dokonalý život ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dokonalý životMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)