ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.63
Hodnoceno: 16x Prosím, ohodnoť práci

Dokonalý okamžik

Co je to dokonalý okamžik? A lze jej vůbec zažít? Jak se k němu člověk může dostat? Musí se k němu propracovat, nebo na něj narazí zcela náhodou? A existuje vůbec, či je to pouze výmysl někoho s přespříliš bujnou fantazií?

Není lehké si na toto vše odpovědět, protože nejspíš pro každého pojem dokonalý okamžik bude znamenat cosi jiného. Pro někoho to bude chvíle, kdy vyvrcholí celoživotní práce plná úskalí, zvratů a především zatraceného času v cílený výsledek. Při něm daný člověk získá zasloužený obdiv a respekt svých kolegů, popřípadě i dalších lidí, jací o jeho úspěchu budou s nadšením dlouze rozprávět a zveličovat jej, jak jen to bude možné.

Pro jiné zase dokonalý okamžik přichází náhle, nepředpokládaně. V momentě, kdy nic nenasvědčuje tomu, že by cokoliv zajímavého mohlo přijít. Pak vyjede ona chvíle jako podivný jezdec na zběsilém koni z uličky a udeří nás pěkně do nosu takovou silou, že do ní nespadneme pouze po nose, ale přímo do ní bacíme tělem, až to s námi zaduní. Taková chvíle je bezesporu vzácná. Vzácnější než chvíle, kdy očekáváme reakci druhých za naše přičinění. Je ale dokonalá? A může být vůbec, když ji nikdo nenaplánoval? Není snad jasné, že v ní bude řada chyb? A co když chyby jsou právě ty, které z ní dělají dokonalou a které tvoří onen dokonalý okamžik?

Jak je patrné, shodnout se na přesné definici je podle všeho skoro nemožné. Soudím tak alespoň já. Na jednom se ale lidé snad přeci jen shodnou. Dokonalý okamžik stojí za to. Stojí za to si na něj vzpomenout a držet jej v paměti, jako drží drak ve své sluji cenný poklad před všelijakými dobrodruhy, kteří mu ho chtějí ukrást. Ani dokonalý okamžik by nikomu z nás neměl být ukraden. Navíc přímo před nosem.

Vědět, že právě dokonalý okamžik byl před vámi a někdo vám jej vyfoukl, totiž může být pěkně bolestivé a dokáže i pošramotit na duši. Dokonalý okamžik je totiž něco, nač stojí si počkat.
I kdyby to trvalo řadu let...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 31.12.2014

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dokonalý okamžikMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­