ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.20
Hodnoceno: 41x Prosím, ohodnoť práci

Dobro a zlo

V dnešní společnosti přibývá čím dál víc lidí, kteří se přiklání ke svému horšímu já. Je s podivem, že větší část obyvatelstva se zaměří na svou horší stránku jen proto, aby měli více peněz, aby získali slávu a moc anebo aby si jen získali respekt. Jen malá menšina věří, že dobro, slušné chování a vše, co k tomu patří, je lepší volba než zlo.
Dobří lidé by vám pomohli, i kdyby je to mělo stát život. Ale co by udělal na stejném místě špatný člověk? Pomohl by vám? To je otázka, na níž si může každý odpovědět sám...

Dnešní lidé jsou velice bezohlední. Celý svět je již takový. Proč lidé válčí, nemají se rádi, vraždí se? Tohle je otázka do pranice. Jeden by řekl, že už se tak děje skoro běžně a druhý zase, že jeden člověk s tím nic nezmůže. Je sice pravda, že pokud jeden člověk vyvstane z davu, sám toho moc nezmění, ale i ten jeden vyvolá pochybnosti v dalších a někteří se k němu začnou jistě přidávat. Takže není pravda, že jeden jediný člověk nic nezmůže. Zmůže, v ostatních lidech začne hlodat semínko pochybností!

Podle mě se každý z nás určitě někdy pozastaví nad tím, že se ve většině případů válčí jen kvůli náboženství, osobnímu názoru či vládě. Takové věci by se dít neměly, bohužel se však dějí. Už odpradávna mělo zlo navrch nad dobrem. Vypráví se to i v několika pohádkách. Zlo, které má navrch, musí zastavit oslabené dobro... Nakonec vyhrává dobro, ale skončí i ten náš společný příběh taky tak dobře? Je to zajímavá otázka a odpověď na ni je celkem jasná.

Lidé jsou zvyklí, že dostanou vždy to, co chtějí. Ale hrozně málo toho dávají zpátky. Kdyby se všichni lidé pořádně porozhlédli kolem sebe, v podstatě přijdou na to, že tak trochu špatní jsme všichni - ničíme přírodu kvůli vlastnímu pohodlí.

Dobro a zlo jsou své naprosté protiklady. Ve většině případů je zlo silnější než dobro, ale dobro si vždy najde nějakou tu slabinu a zlo porazí.
Zlo představuje černou neboli zakázanou magii, naopak dobro bílou neboli prospěšnou magii. S takovými druhy dobra se setkáme ve fantasy nebo sci-fi literatuře.

Co by se ale stalo, kdyby byl celý svět jen dobrý, nebo naopak pouze špatný? Bylo by to lepší než nyní? Nejspíše horší, protože kdyby byli všichni dobří, život by už nestál za nic, neboť by každý den byl skoro stejný. A to samé platí i pro zlo. Co by to bylo za život, kdyby každý váš den vypadal stejně? Je sice pravda, že by se určité výhody jistě našly, ale nikdy nemůže být jedno bez druhého. To znamená, že dobro nemůže být bez zla. Protože pak by již dobro či zlo nešly ani definovat. Takže i kdyby si někdo myslel, že svět může fungovat bez zla, nemůže. Prostě to nejde.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ivísek, 16.01.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dobro a zloMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­