ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.76
Hodnoceno: 50x Prosím, ohodnoť práci

Co nám poskytuje rodina?

OSNOVA:

I.a) O tématu
II.a) Raci
b) Domov a vazby
c) Sourozenci
d) Dysfunkční vztahy
III.a) Přínos rodiny

Úvodem bych chtěla konstatovat, že toto téma navzdory prvnímu nepříliš kladnému dojmu považuji za zajímavé, protože otázka v něm obsažená rozhodně nepatří k těm, které bych si pokládala každý den. Utřídit si myšlenky o nějaké skutečnosti člověka někdy donutí až slohová práce.

Horoskop minimálně v jedné věci nelže - ve všech rozborech osobnosti jsem se dočetla, že Raci pociťují důležitost rodinného krbu. Obrazně řečeno, skutečný krb samozřejmě není podmínkou. Protože jsem se narodila pod jeho klepety, tento výrok se vztahuje i na mě a já s ním musím souhlasit.

Pojem rodina je úzce spjat s výrazem domov. Pod slovem domov si mnoho lidí vybaví vlastní dům, obývané město, rodný stát nebo planetu Zemi. Tato místa nám často zpříjemňují osoby, se kterými jsme spojeni více než pouhými právními vztahy. Považujeme za samozřejmé, že k nim patříme, a nedokážeme si představit, že by tomu bylo jinak. Tyto vazby nelze zpřetrhat tak snadno, jak to dovede rozchod nebo odcizení v kamarádském a partnerském svazku.

Ve svém okolí jsem svědkem mnoha rozdílných podob rodinných vztahů. K těm, o kterých se nemluví tak často jako o rodičích a dětech, patří soužití sourozenců. Ti se zpravidla nechovají ani jako Kain a Ábel, ani jako nerozlučná dvojčata, ale většinou se obstojně snášejí. V lepším případě si vcelku rozumějí a jsou ochotni vzájemně si pomoci a podpořit se. Myslím, že to platí i o mém bratrovi, proto jsem ráda, že jsem se nestala jedináčkem.

Velký problém představuje dysfunkční rodina, lidé v ní vyrůstající hledají náhražky toho, čeho se jim nedostává, a mnohdy nezvolí příliš správný směr. Někteří také s příbuznými nevychází a využívají je pouze jako zdroj peněz, jako by se inspirovali dcerami otce Goriota. Tyto chladné vztahy nebo dokonce pobyt v dětském domově se zákonitě musí podepsat na jejich psychice.

Co tedy poskytuje rodina? Pocit bezpečí, podporu a příležitost někam patřit. Rodinní příslušníci rozhodně patří k osobám, kterých bychom si měli vážit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 10.12.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Co nám poskytuje rodina?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­