ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.29
Hodnoceno: 24x Prosím, ohodnoť práci

Člověk sám sobě nepřítelem (2)

Než vůbec můžeme začít uvažovat o tomto problému, měli bychom si uvědomit, z jakého hlediska budeme na člověka nahlížet. Pokud si představím člověka jako biologický druh, musím souhlasit s tvrzením, že člověk může být sám sobě nepřítelem. Na počátku vývoje lidstva vše probíhalo v souladu s přírodou a s přirozenou evolucí. Ale postupně se člověk začal odlišovat od ostatních zvířat. Byl sice víc zranitelný, zato ale vynikal svou vynalézavostí a zručností. Postupně začal objevovat dary Země, které se zde nashromažďovaly po miliardy let a začal je využívat. Toto využívání by nebylo nijak závažné, pokud by se nespojilo s lidskými vlastnostmi, jako jsou pýcha, rozmařilost či hamižnost, a motem "rychleji a rychleji". Stačí se jen podívat na ropné rafinerie, masové kácení deštných pralesů či přeplněné farmy chovající jeden druh zvířete za pomoci chemie. Je to tak však správně? Sice máme vše "rychleji a rychleji", ale za jakou cenu. Znečištěné ovzduší, skleníkový efekt způsobující globální oteplování a vymírání druhů - jen malý výčet toho, co způsobil člověk za několik stovek let své existence. Dá se s tím však ještě něco udělat?

Pokud si představím člověka jako jedince, bohužel i v tomto případě musím souhlasit, že může být sám sobě nepřítelem. Každý člověk je jiný, ovšem rozhodnutí, která v životě děláme, jsou podobná a je jen na každém z nás, jakou cestu si zvolí. Jsem zastánce názoru "každý svého štěstí strůjcem." Například i přestože je odmalička všem vštěpováno, že jakákoli závislost je špatná, snad každý nějakou má. U závislosti fyzické to většinou začíná otázkou: "Proč to nezkusit?" Jistě, proč to nezkusit, když žijeme jen jednou - jenže nikdo nežije vícekrát... Měli bychom si uvědomit, že svým rozhodnutím můžeme ničit život nejen sobě, ale i těm ostatním, ať už je to pasivní kouření, znečištění prostředí apod. Samozřejmě existuje spousta dalších možností, jak být sám sobě nepřítelem i se správnou životosprávou. Můžeme kazit život ostatním svým chováním, svými negativními vlastnostmi či arogancí... Můžeme to nějak změnit?

Samozřejmě. Ať už jako biologický druh nebo jedinec - můžeme něco dělat. Podle mě není správně zaměřovat se na to, co jsme zkazili, ale na to co, se ještě dá spravit či zachránit. Každý má možnost změnit své rozhodnutí. A i malá rozhodnutí mohou udělat velké věci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: xsteposx, 10.01.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Člověk sám sobě nepřítelem (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­