ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.94
Hodnoceno: 33x Prosím, ohodnoť práci

Citát: "Přítel je člověk, s nímž se odvažujete být sami sebou." (Frederic Crane)

OSNOVA:

I.1. O čem budu uvažovat a pokládání prvotních otázek
II.1. Postupné zodpovídání otázek
2. Výhody přátelství
3. Nevýhody přátelství
III.1. Na co je dobré dát si pozor a jak se k příteli chovat

Přítel. Opravdový přítel. Někdy nejcennější podstata života. Ale kdo to je? Musí to být jenom člověk? Jakou by měl mít povahu, vlastnosti a co naopak ne? Kdy poznám, že to není ten pravý přítel?

Přítelem bych nazvala někoho, koho dobře znám a vím, co od něj můžu očekávat a co je třeba jeho slabinou. Přítelem nám nemusí být pouze lidská bytost, protože ne nadarmo se říká: Pes, nejlepší přítel člověka. Psa určitě považuji za toho nejvěrnějšího a nejstálejšího přítele. Psi se někdy chovají mnohem lépe než kdejaký člověk a hlavně vás vyslechnou, aniž by přerušovali. Nikdy nevyzradí tajemství - další výhoda toho, že psi nemluví. Tímto se dostávám k tomu, co by měl správný přítel umět - vyslechnout, udržovat tajemství, ale taky poradit, utěšit, podržet v nejtěžších chvílích a především by měl s námi hrát čistou hru. V povaze by měl určitě mít dobrosrdečnost a alespoň špetku laskavosti a ochoty. Od pravého přítele bych nikdy nečekala zradu, lži, pomluvy nebo slova zraňující - ač třeba upřímná. To už pak není přítel. Jakmile by mi přítel něco takového provedl, už bych s ním nadále ve svém životě nepočítala.

Když mám někoho, komu věřím, s kým se mohu poradit, je to určitě výhoda sama o sobě, protože některé problémy je lepší konzultovat s někým chápavým a ochotným pomoci. Tato osoba musí být věrohodná, protože když už se s něčím svěřím, tak jen tomu, o kom vím, že si to nechá sám pro sebe a více lidí se to nedozví. Další výhodou je, že s přítelem mohu trávit volný čas, protože opravdový přítel si najde čas vždycky. To platí i u toho, když potřebuji pomoci například s učivem ve škole. Spoléhám na to, že přítel poradí, vysvětlí, ukáže a třeba i procvičí.

Nevýhodou a zároveň nejhorší věcí, se kterou se můžeme v přátelství setkat, je špatný odhad a pozdější obrovské zklamání z neúspěchu. Když se člověk přetvařuje jen proto, aby třeba zjistil důvěrné informace a pak je mohl dále využít pro své vlastní potřeby.

Dávejme si pozor, komu se svěřujeme a s kým se stýkáme. K příteli bychom se měli především chovat tak, jak chceme, aby se přítel choval k nám. Pravý přítel je pro mě nenahraditelným a hlavně nevyměnitelným a cením si toho, že ho mám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Heraxida, 03.04.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Citát: "Přítel je člověk, s nímž se odvažujete být sami sebou." (Frederic Crane)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­