ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.10
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Citát: "Podstatou člověka je svoboda." (Georg Wilhelm Friedrich Hegel)

Tento citát nás podněcuje k zamyšlení se hned nad několika skutečnostmi. Je opravdu svoboda základem celé lidskosti? Liší se tím člověk od ostatních živých tvorů? A co je to vlastně ta svoboda, o které pan Hegel mluvil?

Sám dobře vím, že definovat svobodu vlastně není nemožné. V hodinách občanské výchovy jsme pokusy o to strávili mnoho času. Každý si pod tím slovem představuje něco úplně jiného, od pouhé možnosti sebrat se a jít nakoupit nebo na záchod, aniž by nám v tom někdo bránil, přes svobodu slova a veřejného vyjadřování až po naprostou anarchii a neřízenost. Nelze určit, jaký názor je správný, ale myslím, že význam, který měli na mysli obrozenci, leží někde uprostřed zmiňovaných příkladů.

Když tedy vezmeme v úvahu jakýsi souhrn významů, může nás (obzvlášť po přečtení citátu Jána Kollára, který si myslí, že nesvobodný člověk již není člověkem) napadnout, proč by ostatní živočichové nemohli také být svobodní. Můj názor je, že mohli. A myslím dokonce, že jsou. Nechci přecházet k biologickému polemizování nad tím, na kolik jsou zvířata schopná přemýšlet. Ale ve své podstatě žijí a chovají se podle sebe a podle zákonů přírody.

Tím chci naznačit, že podle mě člověk není výjimečný svobodou, ale tím, že ji dokáže brát. Jestli někdo odepře zvířeti právo na volný pohyb nebo stravování, je to opět a vždycky práce člověka. Ani nám ji nevezme nikdo jiný než ostatní lidé.

Proto si myslím, že je důležité vážit si svobod, které v současné době máme. V minulosti tomu tak vždy nebylo a víme, že historie se vrací ve vlnách. V některých zemích je i dnes lidem cenzurována korespondence a tisk. Potom se dá mluvit o upírání té zdravé svobody. Nesmíme ale význam svobody překrucovat a zneužívat, vedlo by to ke špatnostem. Není možné, aby si dělal každý, co chce. I již zmiňovaná zvířata jsou omezena určitými pravidly, která jim určila příroda. Ta my jsme dokázali překonat, proto si vymýšlíme svoje.

Doufám, že se podaří lidstvu co nejdéle používat zdravý rozum a soudit, jakou svobodu měl Georg Wilhelm Friedrich Hegel na mysli, jaká svoboda by měla být podstatou člověka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Krater, 19.02.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Citát: "Podstatou člověka je svoboda." (Georg Wilhelm Friedrich Hegel)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­