ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.05
Hodnoceno: 21x Prosím, ohodnoť práci

Citát: "Je rozumný ten, kdo se nermoutí pro to, co nemá, nýbrž raduje se z toho, co má."

Člověk by si měl vážit toho, co má a neohlížet se po něčem, co patří tomu druhému. S tím souhlasím, jenže já mám tu nevýhodu, že přesně takového mám já bratra, jenomže to již není ohlížení se po něčem, co má někdo druhý, ale to už je obyčejná závist.

Pod pojmem závist se mi nejprve vybaví fenomenální česká herečka, a to paní Jiřina Bohdalová v tom úžasně strašidelném kostýmu, kterého jsem se jako malá hrozně bála. V jejím podání jsem pochopila, co to závist je a nechtěla jsem dopadnout tak, jak království v pohádce. Byla to sice jen pohádka, ale to, co paní Bohdalová v tom filmu říkala, byla úplná pravda, jenže na to přicházím až teď, postupem času.

Já si totiž myslím, že na světě je spousta věcí, avšak ani jedna z nich není k závidění. Chudí závidí bohatým, ale bohatství není všechno, jsou mnohem důležitější věci než peníze. Oškliví závidí krásným, ovšem nemusí, protože žádný člověk není ošklivý, neboť věci nejsou krásné, nebo ošklivé, jsou jen takové, jaké je jimi uděláme my sami.

Na závist prakticky navazuje nevěra. Jak to že právě nevěra? Například muž závidí svému kolegovi manželku. Ale proč? On ji přece doma má taky, avšak nedokáže si jí vážit. Té si zase třeba váží jiný, a tak to na sebe krásně navazuje. Vůbec by to ovšem nemuselo být, kdyby si muž vážil toho, co má doma. Nevěra by pak vůbec neexistovala.

Já bych taky mohla závidět tolika lidem, ale nebudu, protože vím, že mám spoustu jiných věcí, které naopak nemají ostatní. Mohla bych například závidět své bývalé třídě ze základní školy, že mají jednodušší učení, jenže proč bych to dělala? Oni totiž nemají takový úžasný, skvělý a dokonalý kolektiv, kterého já si vážím. Vždy, když bych mohla závidět nějakou věc, vzpomenu si, že já mám jiné a lepší, protože proč se trápit tím, že něco nemám? Budu si kazit den? Ne. Já totiž závisti odolám a závidět nebudu. A tohle by měli umět všichni. Radovat se z toho, co mají oni, a nezávidět jiným, protože závistivý člověk nemůže být nikdy šťastný.

Závist je totiž jedna z nejhorších vlastností. Má na svědomí určitě tolik lidských životů a rozpadů manželství. Bohužel je ale nesmrtelná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: JanaM, 01.10.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Citát: "Je rozumný ten, kdo se nermoutí pro to, co nemá, nýbrž raduje se z toho, co má."Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­