ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.90
Hodnoceno: 41x Prosím, ohodnoť práci

Čím bych nechtěla být? Přírodou...

Čím bych nechtěla být? Nechtěla bych být spoustou věcí. Například takovým stromem nebo květinou.

Když jde člověk po úzké pěšince v lese, utrhne si květinu, která tam roste, nebo připraví krásný strom o pár lístků - co z toho ale má?
List stejně někde zahodí nebo mu spadne, a jelikož se mu nechce ohýbat, jde dál. A co má z toho, když si natrhá krásnou kytici barevných kvítků? Ano, jsou krásné a nádherně voní, ale i když se dají do vázy, za pár dní stejně zvadnou. Není hezčí, pokud se člověk raději půjde projít do lesa, do parku nebo kamkoliv jinam do přírody, kde je plno zeleně, zpívajících ptáčků a hřejivého slunce?

Když bych já byla stromem, musela bych si prožít všechno to milé a nemilé, co takové stromy za jejich dlouhý život potká. Nemůžou se schovat domů, svítí-li ostře slunce, ani neutečou prudkému dešti. V zimě se jich nikdo neptá, jestli je jim zima. A když někteří zlí lidé založí v lese požár, je jim jedno, jak stromy trpí. Lidé využívají stromy k výrobě luxusního nábytku, který pak draze prodávají. Někteří při sbírání chutných plodů ničí jejich listy. Málo lidí si uvědomuje, že nejen stromy, ale i celá naše příroda jsou pro nás velmi důležité.

A co taková tráva? Ta je přece taky lidskou obětí. Denně po ní pořád někdo chodí. Místo toho, aby popošel 10 metrů k chodníku, jde raději po trávě, jen aby se tam, kam jde, dostal co nejdřív. Také děti stále zahazují papírky a různé odpadky, protože jsou líní počkat, až někde uvidí odpadkový koš. Ale nejen děti, nýbrž i dospělí takto ničí naši přírodu a okolí, ve kterém žijeme. Ale příroda se nám za to mstí. Například tornáda, zemětřesení, různá období sucha i dešťů. To vše je vina přírody. Dává nám tak najevo, že něco z toho, co děláme, je špatně. Ale většina lidí si to i tak neuvědomuje.

Bylo by ale strašné, kdyby tu nebyly řeky, jezera, lesy, louky a vůbec všechno, co do přírody patří. A co já bych chtěla, kdybych přírodou byla? Aby se lidé nad sebou zamysleli a měli ke mně jako k přírodě úctu a nevyužívali mě jen jako nějakého sluhu. Vždyť byste tu ani beze mě, tedy přírody, nebyli...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anička K., 07.03.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čím bych nechtěla být? Přírodou...Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­