ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.80
Hodnoceno: 15x Prosím, ohodnoť práci

Cesta za ideálem

Domnívám se, že každý z nás si už určitě někdy řekl či v budoucnu ještě řekne, že se mu na sobě něco nezdá nebo nelíbí. Ať už je to jeho práce, to jak vypadá, ale i to, jestli je dostatečně chytrý a bystrý. Všechny tyto "problémy" nás donutí si myslet, že jsme něco méně než ostatní, něco méně než společnost kolem nás. Jsme nuceni si vytvářet vlastní ideály dokonalých postav, kterými bychom se měli stát. Ale měli bychom se zeptat sami sebe, jsou tyto postavy opravdu tak ideální, jak si myslíme, anebo je pravda někde jinde?

Každý to zná. Zapneme si televizi, Internet nebo rádio a už slyšíme či zhlédneme stovky reklam, které nám říkají, že si máme koupit to a taky tamto. Různé potravinové doplňky, nové oblečení pro nastávající sezónu, mobily, bez nichž bychom se nikdy neobešli, a tak dále. Posuďte sami, jaký je pravý smysl těchto nabídek. Podle mého se snaží jenom obohatit díky naší potřebě stát se dokonalými a vnutit nám myšlenku, že dokonalý člověk se bez nových hodinek za třicet tisíc prostě obejít nemůže.

Tyto všechny záporné jevy na naše osoby ovšem nepřichází jenom z éteru, ale i od našich spolupracovníků, ba i od našich přátel. Domnívají se o nás, že jsme moc silní, nebo hubení. Chytří, nebo hloupí. Moc pěkní, nebo tuze oškliví... Všechny takové poznámky se na nás postupem času projeví. Ztrácíme vlastní sebeúctu a sebevědomí, necháváme se sebou manipulovat a snažíme se o změny, jež nám nejsou vlastní a vůbec nejsou zapotřebí. A tak se ptám, je to tak správně?

Podle slovníku je slovo ideál charakterizováno jako vzor, dokonalý představitel či cíl. Důležité je si ovšem uvědomit, že v našem životě nemůže být přeci nic zcela ideálního. Ideál je jakási představa toho nejlepšího možného, kterou ovšem nelze nikdy realizovat. Kdyby se tak stalo, stejně bychom nacházeli další a další nedostatky, a naše trápení stát se dokonalými by nemělo konce. Posuďte sami, je lepší si pořád dávat nějaké nedosažitelné cíle o tom stát se dokonalými ve všem, anebo být se sebou spokojeni a občas pro sebe něco udělat, abychom se měli dobře?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Radek, 30.09.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Cesta za ideálemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­