ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.71
Hodnoceno: 34x Prosím, ohodnoť práci

Bude kniha nahrazena?

Budou se i nadále psát knihy? To je otázka, kterou jsem si položil už nesčetněkrát. Když vezme v potaz dnešní uspěchanou dobu, v níž se každý honí za informacemi, které musí být snadno a hlavně rychle po ruce, pomalu ale jistě začíná převládat Internet. Ale proč? Pojďme se nad tím trochu zamyslet.

Asi každý z nás v ruce někdy držel nějakou knihu, z níž nemohl spustit oči, která ho prostě pohltila. Jen si sáhněte do svědomí, je tomu tak? Říkáte že ne? V tom případě jste se zřejmě stali jednou z mnoha obětí toho koloběhu dnešní uspěchané doby, v níž si nemáme ani čas uvědomit, jak nás čtení knih obohacuje. Nejenže rozvíjí naši fantazii i slovní zásobu, ale obohacuje též jazykovou kulturu všech lidí obecně. Vždyť knihy nás vtahují do svého děje, i když jsme unavení a nejraději bychom zapomněli na vše, co se děje kolem nás.
Někdy nás dokáží ovlivnit natolik, že zapomeneme na svět okolo nás, přestaneme vnímat běh času a představujeme si, jaké by to bylo být jako hrdinové knih, které čteme.

Avšak jsou tu možnosti, které nám pomalu ale jistě zabírají více prostoru v našich životech a ukrajují nám z času, jenž bychom mohli strávit nad dobrou knihou.
Tak například filmy, kráčející ruku v ruce s televizí. Mnozí lidé se budou snažit vznést námitku, proč bychom měli číst knihy, když je jich většina významných již zfilmována. Vždyť takto ušetříme čas, protože děj knihy, kterou bychom četli týdny, zhlédneme v několika málo hodinách. Ano, to je lidská pohodlnost. Jedna z hlavních příčin nastalého úpadku knih. Ovšem podívejme se na to, jak nás tato pohodlnost připravuje o to, jak si tento příběh prožít. Asi každý z nás četl někdy nějakou knihu, která byla následně zfilmována. Pokud knižní a filmový příběh srovnáme, zjistíme, že režisér filmu nám děj ukazuje ze svého pohledu, většinou nás také ochudí o některé části děje, jež jsou mnohokrát podstatnější než velkolepé bitevní scény, s nimiž je sice film atraktivnější, ale na rozdíl od nich mohou hrát tyto vypuštěné scény významnou roli v navazování příběhu a bez nich jakoby pozbýval smysl. A proto existují dva druhy lidí - ti první, a těch je většina, knihu nečetli a jsou filmem nadšení, a potom jsou tady ti druzí, kteří knihu četli, film jim nic neříkal a kniha pro ně byla jednoznačně lepší.

Druhým významným konkurentem knih je v dnešní době Internet - ten dnes tak mocný, i když často proklínaný pomocník, jenž ovládl životy mnoha z nás. Když se objevil, mnoho lidí prorokovalo, že knihy zaniknou, protože je nikdo nebude číst. A hodně lidí se opravdu spokojí s tím, že si knihu - ač je to z mého pohledu značně nepohodlné - přečte na Internetu v elektronické podobě. Jde sice o vymoženost, ale pořád to má své vady. Vždyť e-knihu s sebou nemůžeme vzít kamkoliv jako tu tištěnou. Je ovšem také pravdou, že za pár let tomu může být zcela jinak, ale to je stále ještě hudba budoucnosti.

A přes to všechno, když byste nahlédli do knihoven, zjistíte, že jsou stále plné lidí - stejných jako vy nebo já. Nejen důchodců a studentů, kteří narychlo shánějí knihy pro svou povinnou četbu nebo své seminární práce. Ne, v tom to nebude, protože jak sám dobře vím, tyto informace se dají velmi snadno získat na Internetu. Znamená to tedy, že jsou zde stále lidé, kteří nezanevřeli na knihy. Ti, kteří se znovu a znovu vracejí ke knihám, jež už několikráte četli, anebo ze zaprášených polic vytahují dávno zapomenutá díla autorů těch nejzvučnějších jmen.

A tak docházím k závěru, že knihy v jakékoliv podobě nevymizí. Vždyť představa, že by všechny knihy na světě zmizely, je pro mě stejně hrozivá, jako by ze světa zmizel nějaký pro mě důležitý člověk. A myslím si, že nebudu sám. Našlo by se mnoho lidí, kteří by zmizení knih považovali za smutné, protože je prostě a jednoduše naplňuje jejich četba, ale také jejich psaní. Protože ti, kteří je píší, se jejich prostřednictvím snaží nabídnout čtenáři svůj pohled na svět, své zkušenosti a někdy také své pocity a prožitky. A nesmíme také zapomenout na děti. Odkud by čerpaly své mravní zásady, které se jim snažíme vštípit, když ne z pohádek a dětských příběhů, které jim rodiče čtou před spaním? V nich dobro vítězí nad zlem a stejně tak i nadále budou knihy vítězit nad filmem, televizí, Internetem a vším, co nám přinese moderní doba.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 26.09.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bude kniha nahrazena?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­