ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.47
Hodnoceno: 144x Prosím, ohodnoť práci

Apokalypsa

Jdete po ulici ve stínu stromoví, slunce svítí, lidé se veselí a z opodál stojícího chrámu k vám doléhají zvuky tlumené masivními dubovými dveřmi. Zvuky chrámových varhan, zvuky předčítaných evangelií.
A v tom si pomyslíte: "Proč nejsem věřící?"
Tomu vzápětí sekunduje: "Bože, já a křesťan!? Apokalypsa se blíží...ha, ha, ha..."

Apokalypsa...prosté, jednoduché slovo. Pět slabik, deset písmen, a přesto mělo v dávných dobách ohromnou moc. V dobách, kdy Církev dělila svět na věřící a zatracence. V dobách, kdy po Zemi chodili v lýčených topánkách Ježíšovi učedníci; Boží proroci.
Tehdy apoštol Jan zapsal zjevení dané mu Kristem, Božím synem. Zjevení, jenž se nám v psané podobě dochovalo na stránkách Nového Zákona v Knize knih.
Je to však pouze poutavý příběh o katastrofickém zániku světa, poslední minutě celého vesmíru doprovázené duněním polnice, jak si ho americkými filmy zhýralí lidé představují?
Ano i ne. Pro někoho znamená spis ubohý pokus o zaujmutí, jiní nevěří, ať už kvůli absurdnosti některých použitých výrazů či z tvrdošíjného zastávání atheismu. Pro otevřenější to však nemusí být braková náhražka apokalyptické literatury. Věřící, nesvedeni z cesty, nacházeli v Janových slovech naději; pocit klidu, že jimi vytoužený život věčný po pravici jejich Boha je nemine. Pochybující nalézali ubezpečení, ujištění o jedinečné moci a slávě Ježíše Krista.
Po přečtení, ač konsternováni či s pohrdlivými úšklebky ve tvářích, by se mnozí mohli zajímat zda text neztratil na platnosti.
Týká se nás to přímo? Přijde apokalypsa?
To jsou otázky nezodpovězené po mnoho let. Nikdo nemůže s určitostí říci, kdy dojde k záhubě světa. V minulosti byl mnoho názorů a to nejen náboženských. Tak například záhadní Mayové. Ti z hvězd vyčetli apokalyptické datum 22. prosince 2012. Je-li to však pravda se dozvíme až za několik let.
Co však víme jistě je, že význam Zjevení Janova byl myšlen pro konec 1. století našeho letopočtu a tam také zůstává. Nelze si myšlenku převézt do přítomnosti. V textu nenajdeme žádnou zašifrovanou skutečnost, nejde z něj vyčíst datum, kdy podle pověsti vyjedou čtyři Jezdci Apokalypsy a zničí veškerý život na Zemi...
Respekt jaký slovo APOKALYPSA vyvolává u některých lidí ale podtrhuje dojem, že této - pro někoho pohádce pro děti - jsou schopni, a snad i ochotni, věřit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: xanettie, 06.12.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
ApokalypsaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­