ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.04
Hodnoceno: 146x Prosím, ohodnoť práci

Americká protiraketová základna v Čechách

Koncem ledna tohoto roku USA oficiálně požádaly českou vládu o povolení výstavby radarové základny na našem území. Téma americké protiraketové základny od té doby zaplňuje stránky novin a co týden můžeme v televizním zpravodajství zhlédnout reportáž týkající se tohoto tématu. Kolem radaru se téměř okamžitě vzedmula vlna diskusí nejen ve vládě, ale i mezi českou veřejností. Jedni jsou radikálně proti jeho výstavbě, jíní zase radaru dávají jednoznačně zelenou a část doposud neví, co si má myslet a podle čeho se vlastně má rozhodovat.
Co všechno je však třeba vědět, než si na radar a na jeho možnou výstavbu na našem území utvoříme názor? Určitě se můžeme pozastavit nad nespočtem otázek, které je třeba si před odpovědí, jestli radar ano, či ne, promyslet. V první řadě si řekněme, k čemu vlastně radar slouží. Má se jednat o radar typu X-band, který slouží ke sledování dráhy nepřátelské rakety, proti které bude navádět antiraketu, vystřelenou ze základny, jež by měla být umístěna v Polsku. Určitě je také důležité vědět, kde má onen radar stát - tím vybraným místem je nevýrazné návrší v brdských lesech s označením kóta 718, které leží dva kilometry od obce Míšov na Plzeňsku. Většina obyvatel Míšova a přilehlých obcí je proti výstavbě radaru a upřímně řečeno se jim ani nedivím. Zkuste si sami představit, že by měl radar stát dva kilometry zrovna od vašeho domu. Troufám si tvrdit, že většina z vás by touto zprávou nebyla příliš nadšená. Další otázkou je, jestli Evropané skutečně americkou protiraketovou základnu potřebují. A jestli se nemůže stát, že místo aby nám radar přinesl pocit bezpečí, přinese jen strach z toho, jestli tento krok nevyvolá vlnu zbrojení. Například Rusko již projevilo svůj nesouhlas ve věci radaru a ruský prezident Putin dokonce označil americký záměr postavit v Evropě protiraketovou základnu za hrozbu podobnou americkým raketám typu Pershing. Zdůraznil, že Rusko si v této souvislosti vyhrazuje právo na obranu. Dále se můžeme pozastavit nad vlivem radaru na zdraví lidí v jeho okolí. Pozitivní pro nás v této souvislosti je, že doposud nebylo dokázáno, že by měl radar nějak negativně působit na naše zdraví. Navíc zařízení má být většinu času vypnuté a během této doby samozřejmě nemůže zdraví nijak škodit, protože nebude vyzařovat žádné elektromagnetické záření. Ovšem v době provozu radaru může elektromagnetické záření způsobit ohřev tkání s horším krevním oběhem (například oči), ale to pouze u osob v jeho bezprostřední blízkosti. Co nás také může trápit je přítomnost cizích vojsk na našem území a to, že radar bude mít výhradně americkou obsluhu, tudíž nebude českým odborníkům umožněno nahlížet do jeho provozu. Vláda nás ale uklidňuje, že mezi radarovou základnou a ministerstvem obrany bude probíhat minimálně on-line spojení. Dalším pozitivem by mohlo být jakési zlepšení či upevnění vztahů mezi Českou republikou a USA. Kývnutí na výstavbu radaru u nás by mohlo být chápáno jako vstřícný krok, který by snad mohl zajistit lepší spolupráci s USA. Ale chceme, aby příčinou nějakého upevňování vztahů mezi oběmi zeměmi byla zrovna výstavba radaru?
V pokládání rozličných otázek a hledání příslušných odpovědí bychom mohli pokračovat donekonečna. Nakonec ale závisí na každém z nás, jaký postoj k radaru a k jeho výstavbě v Brdech zaujme. Možná by v této věci měli mít možnost rozhodovat občané ve svobodném referendu, ale spíše bychom se měli spolehnout na vládu, kterou jsme si zvolili a doufat, že její rozhodnutí bude správné a přínosné nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropu, jejíž jsme součástí a jíž se výstavba radaru na našem území také týká.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: luc, 11.11.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Americká protiraketová základna v ČecháchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­