ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.69
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Nekecej a šlapej!

Není to tak dávno, co jsem se vydal se svojí přítelkyní a její rodinou na cyklistický výlet napříč krajinou kopcovité Vysočiny.
Já osobně na kole moc nejezdím, a proto mě nabídka výletu do značné míry zaskočila, nicméně přijal jsem ji, a to i z jednoho prostého důvodu. Nejenže jsem chtěl být se svojí přítelkyní, poznat blíže její rodinu, ale také z důvodu bližšího pochopení a prozkoumání jízdy po silnici z pohledu cyklisty. Sám jsem řidič automobilu, a tak vím, že lidé často na cyklisty vypouštějí za volantem ne zrovna malebná slůvka, obzvláště při dvojici vedle sebe jedoucích "kolistů".
Sotva jsme s koly vjeli na vozovku, ozvaly se mi kdesi v hlavě tátovy nevlídné, ovšem často velmi zábavné spršky nadávek na úkor lidí jedoucích na stroji se dvěma koly, dvěma pedály a jedním proklatě tvrdým sedlem. Na ústech se mi podvědomě vykouzlil lehký úsměv.
Ve skutečnosti to ale nejsou cyklisté, kdo většinou ohrožuje plynulost a bezpečnost silniční dopravy, nýbrž bezohlední řidiči, nerespektující záliby ostatních a hlavně nerespektující pravidla silničního provozu. Co takhle bezpečná vzdálenost od cyklisty při jeho předjíždění? Nemluvě o dodržování předepsané rychlosti. Co troubení na cyklistu za jízdy, který se tak může leknout a kdykoliv spadnout pod kola jedoucímu vozu?
Možná by to někdy chtělo více loajality, respektu a tolerance vůči sobě navzájem. Samozřejmě, stejně jako bezohlední řidiči jsou zde i cyklisté, kteří se neohlížejí kolem sebe a kteří si myslí, že silnice patří jenom jim a jejich nabubřelému egu, hrajíc si na závodníky Tour de France a přitom jedou jen do silničního "stoupáku" vedoucího vedle obecního "teletníku" a za fanoušky babičky s igelitovou taškou jdoucí pro nákup do místního obchůdku.
Nechci prosazovat ani jednu z těchto skupin, ale vím, že mi výlet dal mnohem víc než otlačený zadek, otlačené dlaně a bolest za krkem. Dal mi úplně nový pohled na záležitost, kterou jsem dříve znal jenom z jedné strany. Nyní cyklisty respektuji a hulvátským řidičům vzkazuji: Co kdybys někdy přestal "kecat" a raději zkusil "šlapat"?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavlik07, 17.09.2010

   
­­­­

Slohová práce Nekecej a šlapej! ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Nekecej a šlapej!Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­