ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Rozhovor s obrazem

Když tak tupě civím na zeď, na obraz s kaštanově hnědým rámem, silnou vrstvou prachu a bolestí dávno zapomenutého a nepotřebného předmětu, napadají mě otázky.

Proč visíte nakřivo?
To se zeptejte toho sousedovic smrada zatracenýho...

Ptám se Vás, tak nedělejte zbytečné dusno.
To máte tak. Děti si hrají, zlobí, máma není doma a pak na Vás najednou přistane shnilé kiwi. Od té doby jsem křivý. A už je mi to jedno. Lepší viset nakřivo než být křivák.

To s Vámi souhlasím, ale berte to tak, že po Vás mohl hodit něco mnohem tvrdšího. Vaše křehká duše by se byla rozsypala v tisíce střípků.
Kde jste vzala to o mé duši? Co je na mně křehkého? Snad jen křehkost, kterou do mě vdechla osoba, která mě stvořila. Jinak nic. Posmíváte se mi? Cožpak nevidíte, jak vypadám? Kdo je to na mně namalovaný?

Tak počkat, počkat. Nepleťte si pojmy. Kdo je tázající a kdo dotazovaný? Teď mě zajímá ten Váš stvořitel.
Vy si také nepleťte pojmy, paní redaktorko. Stvořitelka, byla to žena, dívka, anděl, femme fatale, ... Jmenovala se Eva. Když se mě dotýkala bříšky prstů, krvácel jsem. Když na mě mluvila, připadal jsem si významný... Ehm, promiňte, trochu jsem se zapomněl.

Ne, pokračujte, prosím.
Těžko se popisuje to, na co chcete zapomenout. To, co máte stále hluboko v srdci, nemůžete se toho zbavit a nechcete to vytahovat na povrch. Víte, věřila byste tomu, že vždy když byla se mnou, zapomněl jsem na toho, který hyzdí mou tvář. Odpustil jsem jí a naivně si myslel, že jednoho dne vezme čistou bílou barvu a smaže ho. Jsem hlupák...

Kdo je ten, o kterém musíte mluvit se záští?
Je to zrůda.

Ano, ale i zrůdy mají jméno.
Co záleží na jménu! Když Vám to udělá dobře, byl to Adolf.

Dobře, zrůda Adolf. A udělal Vám něco?
Cože!?

Promiňte, hloupá otázka. Omlouvám se.
Vzal mi Evu, pošpinil a zprznil vše, co se dalo. Když se na ni díval, měla v očích zlověstné ohníčky jako kdyby byla zhypnotizovaná a pak se stávala zlou. Měnila se mi před očima, dělala věci, za které se styděla a já se musel dívat. Hledala u mě pochopení.

Jaké věci dělala?
Lhala a podváděla, intrikařila a ubližovala. Nejvíc ale ubližovala sobě. A Adolf vše sledoval a když udělala to, co chtěl, zachechtal se tak strašně, až mě louplo v rámu. Dosáhl toho, že sám sebe nesnáším a okolí nenávidí mě. A teď už mě prosím omluvte. Mám trochu naspěch. Máme s Adolfem nějaké pochůzky ve městě Osvětim. Víte, kde to je?

Ne.
Ne? Tak to byste měla jet s námi. Tam Vám je to tak krásné... Až srdce usedá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mirka, 16.03.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rozhovor s obrazemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­