ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.63
Hodnoceno: 16x Prosím, ohodnoť práci

Orlickoústecko: Můj rodný kraj

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2015 (podzim) znělo Můj domov - můj kraj - mé srdce a jednalo se o článek do regionální přílohy celostátního deníku o krásách, zvycích a tradicích libovolné oblasti České republiky (funkce výchozího textu inspirativní)

Až pojedete vlakem z Prahy na Moravu či obráceně, schválně pozorujte své sousedy a další pasažéry. Zhruba v polovině trasy většina z nich najednou přestane mluvit a v kupé se rozhostí nebývalé ticho. Každý totiž kouká z okénka na točivé meandry řeky, pozoruje strmé stráně s vyklenutými skalami a obdivuje pasoucí se stáda uprostřed rozlehlé nivy. Právě projíždíte podhůřím Orlických hor okolo Ústí nad Orlicí, svéráznou krajinou, která má co nabídnout!

Historie města sahá až do středověku, jeho největší rozmach však přišel s vybudováním železnice, kdy se mohl naplno rozvíjet kdysi proslulý textilní průmysl. Po pádu komunismu výrobní ruch utichl a postupem času se z Ústí nad Orlicí stala oáza klidu a ráj sportovců.

Přesvědčte se sami, vystupte z vlaku a vyrazte na některý z výletů po okolí. Mezi vůbec nejoblíbenější patří výšlap po křížové stezce až na Andrlův chlum k chatě Hvězda. Nadšenci do cyklistiky si zase zamilují více než 60 km cyklostezek podél řek Tichá Orlice a Třebovka, které vedou do Chocně, Letohradu i do České Třebové. Tam můžete okusit místní gurmánskou specialitu, českotřebovské jabkance. Možná vás překvapí, že se nejedná o pochoutku z jablek, ale z brambor a tvarohu.

Nedílnou součástí vaší cesty musí být i poznávání tradic a kultury. Nezapomeňte proto navštívit městské muzeum v secesní Hernychově vile, kde jsou vystaveny tradiční malované i vyřezávané betlémy z různých materiálů. Nedaleko odsud, na Mírovém náměstí, se také každý srpen koná staročeská pouť s řemeslnými trhy a historickými atrakcemi.

Věřím, že se vám bude v Ústí nad Orlicí líbit a přijedete brzy znovu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pan T, 10.04.2019

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Orlickoústecko: Můj rodný kraj







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­