ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.24
Hodnoceno: 17x Prosím, ohodnoť práci

Exkurze do větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem

Paní profesorky Hrnčířová a Šimková s námi navštívily ekologické informační centrum v Jindřichovicích pod Smrkem. Jak je u naší třídy zvykem, jezdíme na exkurze zásadně za deště, takže ani tentokrát se nikdo pláštěnce nevyhnul.
Ráno jsme vlakem dorazili do obce Jindřichovice pod Smrkem a vydali se ke dva kilometry vzdálenému komplexu větrných elektráren. Byli jsme udiveni, že obě dvě vrtule nejsou ani vidět, ani slyšet. Když jsme k centru konečně došli, překvapil nás dřevěný domek, jak jsme se později dozvěděli původem z Norska, který měl travnatou střechu.

Vešli jsme dovnitř, kde nás čekala hodinová přednáška. Nyní díky ní již známe výhody větrných elektráren. Například že nezabíjejí ptáky, jak si spousta lidí myslí, nedělají hluk, neznečišťují okolí, esteticky neškodí, jelikož zpravidla nejsou vidět, dokud nedojdete až k nim a vydělávají spoustu peněz. Měli jsme možnost si prohlédnout tabulky, kde byly zaznamenány výdělky od té doby, kdy byla elektrárna postavena. Můžeme potvrdit, že částky se pohybovaly poměrně vysoko. Podrobně jsme se seznamovali s konstrukcí staveb. Výška od paty ke středu vrtule je 65 metrů a průměr vrtule měří 87 metrů. Myšlenku, že by se celá překlopila při silném větru můžeme taky vyvrátit, protože železobetonový základ kruhového tvaru o průměru 13 metrů je zapuštěný 2,5 metru pod povrch. Další výhoda spočívá v tom, že vrtule má vyhřívané listy proti námraze, jinak by se v zimě nemohly točit, respektive v podstatě mohly, ale kusy ledu by létaly několik desítek metrů daleko. Nakonec z technických údajů přidáme ještě informaci o středu vrtule, říká se jí "vajíčko" a měří 4 metry.

Po přednášce jsme se mohli podívat dovnitř jedné elektrárny. Vešlo se nás tam jen pár, ale stejně tam nebylo mnoho k vidění: automat na zastavení, zapnutí, zahřívání a jiné ovládání nebo telefon na lepší dorozumívání mezi různými patry. Všechno jsme si vyfotografovali, prohlédli a rychlostí světla se vraceli na nádraží, odkud nám za pár minut vyjížděl zpáteční vlak do Liberce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Exkurze do větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)