ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

    Ceska posta
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.21
Hodnoceno: 14x Prosím, ohodnoť práci

Exkurze do větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem

Paní profesorky Hrnčířová a Šimková s námi navštívily ekologické informační centrum v Jindřichovicích pod Smrkem. Jak je u naší třídy zvykem, jezdíme na exkurze zásadně za deště, takže ani tentokrát se nikdo pláštěnce nevyhnul.
Ráno jsme vlakem dorazili do obce Jindřichovice pod Smrkem a vydali se ke dva kilometry vzdálenému komplexu větrných elektráren. Byli jsme udiveni, že obě dvě vrtule nejsou ani vidět, ani slyšet. Když jsme k centru konečně došli, překvapil nás dřevěný domek, jak jsme se později dozvěděli původem z Norska, který měl travnatou střechu.

Vešli jsme dovnitř, kde nás čekala hodinová přednáška. Nyní díky ní již známe výhody větrných elektráren. Například že nezabíjejí ptáky, jak si spousta lidí myslí, nedělají hluk, neznečišťují okolí, esteticky neškodí, jelikož zpravidla nejsou vidět, dokud nedojdete až k nim a vydělávají spoustu peněz. Měli jsme možnost si prohlédnout tabulky, kde byly zaznamenány výdělky od té doby, kdy byla elektrárna postavena. Můžeme potvrdit, že částky se pohybovaly poměrně vysoko. Podrobně jsme se seznamovali s konstrukcí staveb. Výška od paty ke středu vrtule je 65 metrů a průměr vrtule měří 87 metrů. Myšlenku, že by se celá překlopila při silném větru můžeme taky vyvrátit, protože železobetonový základ kruhového tvaru o průměru 13 metrů je zapuštěný 2,5 metru pod povrch. Další výhoda spočívá v tom, že vrtule má vyhřívané listy proti námraze, jinak by se v zimě nemohly točit, respektive v podstatě mohly, ale kusy ledu by létaly několik desítek metrů daleko. Nakonec z technických údajů přidáme ještě informaci o středu vrtule, říká se jí "vajíčko" a měří 4 metry.

Po přednášce jsme se mohli podívat dovnitř jedné elektrárny. Vešlo se nás tam jen pár, ale stejně tam nebylo mnoho k vidění: automat na zastavení, zapnutí, zahřívání a jiné ovládání nebo telefon na lepší dorozumívání mezi různými patry. Všechno jsme si vyfotografovali, prohlédli a rychlostí světla se vraceli na nádraží, odkud nám za pár minut vyjížděl zpáteční vlak do Liberce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niccy, 24.10.2011

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Exkurze do větrné elektrárny v Jindřichovicích pod SmrkemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­