ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Zaprodán ďáblu

Na malé vsi, kde se všichni znali, žil jeden horník jménem Šatlava. Každý den se trmácel do dolu, aby uživil svou rodinu. Jenže často těch pár krejcarů nestačilo. Nezřídka si proto chodíval půjčovat od sousedů, až nakonec měl v hospodě takový dluh, že by ho nesplatil ani snad sám pánbůh. S ním a s jeho rodinou to vypadalo vskutku zle.

Jednou takhle šel z šichty domů. Cestou kopal do kamenů a nadával si sám sobě, jaký je to hlupák, že nedovede uživit ani vlastní rodinu. Najednou se před ním zjevil podivně vypadající muž v mysliveckém. Ten muž mu začal vyprávět o bohatství, slávě a nicnedělání. Překvapený Šatlava kýval hlavou, ale sluch neodvrátil. Až po ukázaní velkého kusu papíru a malého nožíku zjistil, co je ten člověk zač - sám ďábel!
Šatlava se chystal na odchod, ovšem vyjmenované tři věci ho lákaly mnohem více než strašlivý text na papíře. Uchopil nožík a bodl se do prstu, poté se vlastní krví podepsal a smlouvu navrátil ďáblovi. Ten ji popadl a s řehotem zmizel pod právě objevivším se kouřem ze země.

Šatlava si nepřečetl ani jedno slovo ze smlouvy. Myslel si, že vše dostane zdarma. Odešel s pocitem radosti domů a s klidným spánkem usnul.

Ráno se před jeho domem objevil veliký kočár. Když otevřel jeho dvířka, zasypala ho hromada mincí. Šatlava okamžitě vstal a začal klepat do oken svého domu, aby i jeho rodina přišla přivítat ten dar. Z dálky se k jeho domu hnal celý dav lidí. Šatlava se polekal a zalezl zpátky do chalupy. Dav ale nebyl agresivní, všichni jásavě volali: "Sláva, hurá, ať žije!" A tak se Šatlava vrátil zpátky na dvorek, aby uvítal ten bujný dav.

Od té doby se žilo rodině dobře. Šatlava do práce již nechodil, jelikož mu každý týden přijížděl tento kočár s penězi. S celou rodinou se přestěhovali do honosnějšího bytu a on sám si užíval oblíbenosti dalších lidí.

Po roce k němu přišel muž zahalený v černém. Šatlava chtěl toho pána vyhnat, leč nemohl, protože věděl, o koho jde... Ďábel si přišel pro jeho duši. Šatlava se obhajoval, že o ničem neví a že nemůže jako otec opustit svou rodinu. Ale ďábel se mu vysmál a vytáhl jím podepsanou listinu z náprsní kapsy. Vyděšený Šatlava ji popadl a až nyní si ji důkladně přečetl. Teď teprve si vše uvědomil - zaprodal duši peklu. Šatlava úplně zpitoměl. Hleděl na obrovské okno za ďáblem. Za jediné východisko, jak uniknout peklu, považoval skok odtud, ze třetího patra. Tak se tedy rozeběhl a oknem opravdu proskočil...

Ďábel supěl zuřivostí, ale nakonec zmizel. Dole ležel mrtvý Šatlava se spoustou střepů kolem sebe. Peníze rodině postačily, jelikož si jich nastřádali dostatek, ale jásající dav a kočár plný zlaťáčků od té doby už nikdy neviděli...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 19.11.2015

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zaprodán ďábluMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­