ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.75
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Protoplazmatická povídka

- protoplazma = metabolicky aktivní živá část obsahu buňky

V dobách, kdy bylo všechno ještě tak, jak má, a vše se vyvíjelo přímým směrem, se odkudsi zjevil rušivý záblesk. Do harmonického vztahu dvou elementů osud dupnul a posedl jednoho z nich jiným spinem1, s nímž měl své vlastní plány.

Tento prvek se ocitl sám - izolován, nenáviděn, opovrhován a k smíchu. Dlouhé předlouhé zlomky nanosekund2 narážel do chladných prvků s kladně nabitým nábojem a nepřístupnými spiny, které mu byly sice podobné, leč nejevily o kompatibilitu3, a tím méně nějakou symbiózu4 s jeho energií, zájem - najít nějaké a založit s nimi prostředí pro novou sloučeninu nejméně o pěti podvojných vazbách, to byl jeho sen, pokud je tedy prvkům dovoleno snít...

Činil tak s optimismem jemu vlastním ještě dlouho, než pochopil, že i druhá částice by se k němu chtěla dostat, ale že jí to stejně jako jemu nejde.
Během toho zlomku času, kdy mu to došlo, začal být smutný. Pochopil, že dva kladně nabité prvky se nemohou přitahovat a on je tedy nucen k věčné samotě v inertním5 prostředí, které bylo jeho domovem - ve světě všeho kladného.

I rozhodl se, že to změní, změna je přece doménou existence a bytí, a naplněn touto touhou napřel svou veškerou energii k tomuto cíli.

Leč čas je ve svých nejkratších intervalech velice škodolibý. Po krátké a zrádné dohodě s prostorem nasměrovaly oba dva jednu z posledních částic antihmoty jeho směrem a právě ve chvíli, kdy už už měl skoro jasno o svém konečném protonovém čísle, antihmota6 dostihla jeho vnější obal a anihilovala7 s ním v prudkém záblesku, který je oba pohltil a proměnil v čirou energii.

Jeho místo hned zaplnily další mnohem flexibilnější prvky, které už o své budoucí podobě měly jasno dávno před ním.

POZNÁMKY K TEXTU:

1 - spin = vlastnost elementárních částic
2 - nanosekunda (ns) = miliardtina sekundy
3 - kompatibilita = vzájemná slučitelnost/snášenlivost
4 - symbióza = vzájemně výhodné soužití
5 - inertní = neaktivní, nečinný, lhostejný, netečný
6 - antihmota = hmota složená z antičástic
7 - anihilace = zánik/zničení částice při srážce se svou antičásticí

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: dollyk, 18.10.2010

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Protoplazmatická povídkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­