ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.24
Hodnoceno: 21x Prosím, ohodnoť práci

Povídka o lidech z jiného pohledu

V tmavé místnosti svítilo jen tlumené světlo. Ruth se choulila na židli oděná pouze v lehkém kabátku a bylo jí zima. "Kde k čertu jsou?" pomyslela si. Asi za deset minut se ozvala tlumená rána a po chvíli vlétl do místnosti otrhaný muž, který krvácel na levé paži. Chvíli se nervózně rozhlížel a pak si sedl ke stolu naproti Ruth. Ztěžka oddychoval. Pohlédl na ni a podivně se mu zablesklo v očích. Zpod stolu vytáhl pistoli a zamířil na ni. Ruth se vyděsila a v panice se snažila mu revolver vzít. Pak se ozval výstřel a ...
V tu chvíli se Ruth probudila. Zhluboka si oddychla, že to byl jen sen. Chvíli se cítila jako znovuzrozená a měla pocit, že je život nádherný. Brzy se ten pocit ale vytratil, vzpomněla si totiž na včerejší hádku se Seanem. Hodiny ukazovaly třičtvrtě na pět. Otočila se na posteli a pohlédla na Seana. Zlehka sebou trhnul. I ve spánku vypadal neklidně, jako by ho pořád něco trápilo. Rozhodla se, že vstane a uvaří si kávu. Když byla káva hotová, sedla si ještě ve spodním prádle ke stolku a napila se. Zmocnila se jí neodůvodněná nervozita s příměsí strachu. Jako by instinktivně tušila, že se stane něco špatného. Brzy ale chmurné myšlenky zaplašila.
Začala přemýšlet o včerejší hádce. Pohádali se kvůli tomu, co ji trápilo už delší dobu. Jen tak lehce nadhodila, že se jí zdá, že Seanovi na jejich vztahu už nezáleží a že se nesnaží ho nějak ozvláštnit. A on reagoval tak nepřiměřeně. Utrhl se na ni, že ona se také nijak nesnaží a ať ho nechá na pokoji. Pak si dost ostře vyčetli pár polozapomenutých střetů. Nato Sean bouchl dveřmi a odešel ven. Zřejmě do hospody, protože se vrátil, až když Ruth spala. Uvědomila si, že dnes má Sean narozeniny. Už dvacáté deváté. V knihkupectví pro něj měla zamluvený dárek, novou knížku od jeho oblíbeného Irvinga. Řekla si, že pro ni zajde, ale pak jí došlo, že je teprve pět hodin a obchody otvírají až v šest. Nu co, tak se mezitím půjde jen tak projít, stejně si potřebuje vyčistit hlavu.
Oblékla se, vzala si svou malou příruční kabelku a sešla po točitých schodech věžáku dolů. Venku ji ovanul příjemný vlahý vzduch. Ještě byla tma, ale v dálce už bylo vidět první náznaky svítání. Ačkoliv už přes rok nekouřila, dostala intenzivní chuť na cigaretu. Vytáhla si z náprsní kapsy tu, kterou tam přes rok schovávala na podobnou příležitost, zapálila ji a s požitkem vdechla kouř. Pomalu bloumala ulicí a bylo jí jako už dlouho ne. Na nároží se za zastavila u jednoho malého krámku s tabákem a narozeninovými přáníčky. Když jí jedno padlo do očí, rozhodla se, že ho Seanovi koupí k narozeninám i na usmířenou a zabije tak elegantně dvě mouchy jednou ranou. Napsala do něj krátký vzkaz a založila ho do kabelky.
Hodiny odbily šest. "To už v obchodech otevírají," radostně si pomyslela a vydala se do knihkupectví. Ještě ospalá prodavačka v obnošeném svetru a s obličejem skrytým za velkými brýlemi jí prodala knihu pro Seana a dala jí paragon. Usmály se na sebe a Ruth odešla. Na ulici se během těch pár minut razantně zvětšil provoz. Auta se hemžila na silnici jako obrovští brouci. Ruth postávala na přechodu a čekala na vhodnou příležitost, aby přešla. Už se začínala těšit na Seana a na to, jak spolu oslaví jeho narozeniny. Zelený panáček se objevil na druhé straně vozovky a Ruth se vydala na posledních pár metrů svého života.
Najednou se totiž z pravé vedlejší uličky vyřítilo sportovní auto. Ruth se snažila rychle zmizet na chodník, ale rozmýšlela se až příliš dlouho, jako se to často stává v mezních situacích i bystrému člověku. Auto ji nemilosrdně srazilo a Ruth dopadla na zem. Smysly měla vybičované na nejvyšší možnou míru, ale tělo jí neuvěřitelně rychle sláblo. Naposledy si pamatovala, jak se nad ní sklání někdo z chodců a na něco se ptá. Pak omdlela.
Věci vzaly rychlý spád a Ruth po převozu do nemocnice odvezli na oddělení intenzivní péče, kde také po hodině a půl zemřela.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bagojohn, 10.03.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Povídka o lidech z jiného pohleduMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­