ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.15
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Mimozemšťan

Začal podzim. Sedím v houpací síti a pomalu oddychuji. Mhouřím oči, protože mi slunce svítí do očí a užívám si, jak mi vítr cuchá vlasy. Z lípy nade mnou se pomalu uloupne lísteček a houpavým pohybem mi přistane na obličeji. Podrážděně ho smetu z tváře a dál si vychutnávám klidné sobotní ráno.

Už pomalu usínám, když se znenadání začne zvedat vítr. Než se stačím úplně probrat, všude kolem již zběsile létají listy a vítr mi hází vlasy do obličeje, až vůbec nic nevidím. Pomalu je odhrnu z očí a zadumaně se kouknu do dáli. Obrovská vlna prachu a štěrku, které jako palivo slouží vítr, se žene přímo na mě. Než stačím vyskočit ze sítě, vichr mě i s houpačkou převrátí vzhůru nohama, já z ní vypadnu jako pytel brambor a ještě ke všemu v poloze embrya.

Na zemi mě probudí příšerná bolest ruky. Překroutila jsem si ji a skoro se divím, že ještě drží v rameni. Pomalu ji vytáhnu zpod mého otlačeného těla a hladím ji. Zvednu hlavu a zmateně se rozhlížím. Všude kolem je nějaké zelené světlo. Asi jsem se při pádu pořádně bouchla do hlavy. Nade mnou stojí malý tvoreček. Má velké černě oči bez bělma a hubeňoučké ručičky. Žebra mu lezou zpod slabé kůže na břiše a na vyhublých nohách se sotva udrží.

Podává mi svoji malou ručku, aby mi pomohl na nohy a horečně se usmívá. Pořád ještě nevím, jestli ho nevidím jenom kvůli otřesu mozku, a tak nabízenou pomoc odmítám a zvedám se sama. Avšak při pohledu na mou zahradu mi spadne čelist. Do mého skvěle udržovaného anglického trávníku je zavrtaná nějaká věc (obávám se, že vypadá jako vesmírná loď) a z ní jde obrovské množství kouře a dýmu. Můj malý přítel mi nejspíš říká spoustu zajímavých věcí a zběsile u toho gestikuluje. Mimozemšťansky - pokud ten jazyk existuje - neumím ani slovo, a tak vůbec nevím, o co tu jde. A on? Jak je malý, tak je drzý. Na mou natvrdlost reaguje otočením očí v sloup. Nakvašeně dojde k jeho raketce a názorně mi ukazuje, co s ní mám dělat. Jakoby do ní bouchá pěstičkou a vrtá. V tu chvíli pochopím.

Mimozemšťánek začne nadšeně mávat, když se zpět z garáže vracím s nářadím v ruce. Hned popadne šroubovák a kladívko a pak ho hodinu nevidím. Jenom slyším bouchání a můj mimozemšťanský slovník se obohatí o trochu ulevujících nadávek. Když z ní po náročné opravě konečně vyleze, pomáhám mu vytáhnout vesmírné plavidlo z mého trávníku. Nadšenějšího mimozemšťana jsem nikdy neviděla - asi to bude tím, že jsem nikdy žádného jiného mimozemšťana neviděla - a tak mu v té mé pomáhací náladě dám ještě trochu sušenek. Sní je všechny a ještě se u toho usmívá. Já si ale stejně myslím, že mu to vůbec nechutnalo. On na oplátku vytáhne z rakety růžový kámen a jako dík mi ho vtiskne do ruky.

Potom nastoupí do svého malého plavidla a zavře za sebou dveře. Přes čelní sklo mi ještě nadšeně zamává a potom se raketka pomalu odlepí od země a opět se zvedne vítr. Pro jistotu se chytím stromu, snad neulétnu i s ním, a koukám se za pomalu mizející raketou. Až mi zmizí z dohledu úplně, stisknu v ruce růžový kámen. Cítím jeho ostré hrany, a to jak mrazivě studí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ajka Stará, 06.12.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
MimozemšťanMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­