ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Les (2)

  • povídka/vypravování

Koukal jsem na Sardé, vypadala zamyšleně a nejspíš i byla, když nakonec promluvila.
"Přemýšlel jsi někdy nad tím, jak staré by mohly být tyto stromy?" zeptala se a čekala na odpověď.

Rozhlídl jsem se. Naším dvanáctidenním putováním jsme se dostali téměř do středu lesa. Už od pohledu bylo jasné, že tenhle les je starší než cokoliv jiného. Jako bychom stáli na začátku všeho. Stromy tu byly obrovské, bylo by potřeba nejméně sedmi lidí, abychom pokryli jejich průměr. Každý strom měl svoje místo. Stály od sebe dost daleko na to, aby kterýkoliv z nich mohl vyniknout a ukázat svoji majestátnost, ale byly u sebe natolik blízko, že jednotlivé koruny stromů se splétaly do sebe a světlo tak nemělo šanci. Ve dne jsme bloudili v šeru, na slunce jsem už téměř zapomněl. V noci jsme nedokázali rozpoznat, jestli svítí hvězdy nebo je zataženo. Bylo vidět jen pár mihotajících se plamenů. Zdejší atmosféra mě děsila, ačkoliv jsem se snažil nedat na sobě nic znát. Zčásti za to mohla úcta k lesu, ale větší podíl mělo zlověstné ticho, jež bylo slyšet všude. Vítr sem přes hustou spleť větví neprofoukl, čas jako by se zastavil. Jediné, co bylo slyšet, byly naše kroky. Snažil jsem našlapovat tiše, opatrně, ale zašustění spadlých listů nebo zlomené větvičce jsem se nevyhnul. Šli jsme tam, kde nikdo nevkročil stovky let a byli jsme si toho až příliš vědomi. Les nám to dával najevo. Vždycky jsem měl rád vůni dřeva a zde vonělo obzvlášť intenzivně. Nic tak omamujícího jsem nikdy necítil. Zvířata jsme vídali jen zřídka a zpovzdálí. Měl jsem pocit, že nás neustále sledují. Výjimkou bylo setkání před třemi dny, tváří v tvář.
Stalo se to náhle, v podvečer. Těsně před námi se objevila liška. Musela být snad stejně stará jak celý les, jak ten nejstarší strom tady. Pohybovala se potichu, všiml jsem si jí, až když byla téměř před námi. Zastavila se a zírala na nás. Oči jí zářily, vpíjely se do mých. Jediný pohled mi řekl tolik. To bylo poprvé, kdy jsem si uvědomil, jak moc zde nejsme vítáni. Věděl jsem, že za každý špatný čin, kterého bychom se dopustili, budeme potrestáni. Ještě nikdy jsem se tolik nebál. Občas bych nejradši utekl zpátky. Ale nejde to. Je to zvědavost a tajemno, co mě táhne dál. Chtě nechtě potřebuji jít čím dál hlouběji. Chci být součástí toho všeho tady.

Odvrátil jsem zrak od temnoty za námi a zahleděl se zpátky do ohně.
"Starý?" odpověděl jsem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: peti-t, 27.10.2011

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Les (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­