ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 4.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Jak moře získalo sůl

Mnoho z nás si často položí otázku: "Proč moře obsahuje sůl?" Odpověď je složitá, a proto ji nenajdeme v žádných učebnicích ani encyklopediích. Ovšem vysvětlení je překvapivě lehké.

Kdysi dávno, kdy se konalo nejvíce objevitelských plaveb, žil byl jeden prostý a zapomenutý kapitán. Dovážel sůl do Indie a výměnou za to přivážel zpět pravý indický čaj. Pochopitelně lidé chtěli ochutnat něco nového, a tak šel indický čaj celkem na odbyt.

Obchody tak vynášely, že mu pár jedinců začalo závidět. Přemýšleli, jak kapitánovi zhatit jeho podnikatelské aktivity. A jednou se jim naskytla příležitost. Kapitán hledal nové muže do své posádky a přihlásili se zrovna tihle filutové...

Po pár dnech plavby se dostali do zbrojnice, kde ukradli všechny zbraně a namířili si to rovnou ke kapitánovi do jeho kabiny. Názorně mu ukázali, že všelijaký odpor by byl marný, a kapitán nakonec skončil jen s prknem na nekonečném moři.

Muži se ihned opili a není divu, že zapomněli na řízení plavidla. Loď se řítila pomalu, ale jistě ke zkáze. Po pár hodinách narazila na útesy, a jelikož jediní lidé na palubě byli stále pod vlivem alkoholu, loď se i s pasažéry potopila. Loď vezla tolik soli, že se vlila do moře a postupně udělala moře slaným.

Kapitán ztroskotal na ostrově plném domorodců, kteří naštěstí nebyli lidojedy. Domů se však už nikdy nevrátil, protože ho po několika dnech napadla a zabila divoká šelma. Domorodci mu na jeho čest vyrobili symbolický hrob z kamení a pár kůlů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 19.11.2015

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak moře získalo sůlMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­