ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.58
Hodnoceno: 24x Prosím, ohodnoť práci

Bezdomovec

Bezdomovec jde temnou večerní ulicí, kolem velké cihlové zdi. Kalhoty má úplně promáčené a vlasy? Vypadaly jako by na nich někdo provozoval alchymii. Projde kolem vraku auta starého nejméně 50 let, ve kterém potkani hodují na hnijícím papouškovi. Všude kaluže plné spadaného listí a on do jedné stoupne pouze nohama obalenýma kusem hadru.

Když prochází kolem jednoho domu, vidí, že je tam rozsvíceno a okna jsou pootevřená. Do jednoho okna nakoukne a...málem dostane šok. Vidí velkou slavnostní tabuli, kolem sedm židlí a na stole je krásně dozlatova upečený krocan s dalšími lahůdkami. "Hej, nádivo, vyndej ty ostatní ryby z trouby, než se připálej!" ozve se z jiné místnosti. "A co kdyby sis to vyndal sám a přestal čumět na tu bednu!" ozve se někde zezdola nejspíš manželka. Bezdomovec neví co dělat. Na zvonku si přečte: Zde bydlí Paroubkovi. Má to risknout? Nebo jít zase zpátky pod most? Neví co dělat. Stojí před oknem otevřeným do místnosti plné jídla a on je venku a mrzne. Chvíli čeká a potom hop, skočí oknem do místnosti. Krocana položí na parapet, sebere ještě teplou, v alobalu zabalenou rybu, a nacpe se polévkou s houbami. Když přechází zpět k oknu, nejspíš něco omylem stříkne do zásuvky a ulice je bez elektřiny, ponořená do úplné tmy.

"Au, to si ten podělanej obraz musela pověsit tak blízko ke gauči?" ozve se z obýváku. U dveří do jídelny se objeví muž držící se za hlavu: "Krucifix, co tady sakra děláš? Mám zavolat fízly? Cos ukradl?" Rozhlíží se po nějaké zbrani, ale nejbližší věc byla pouze překrásná květina - manželčina orchidea. "Nenuť mě to udělat! Vrať to, cos ukradl a vypadni?" Postarší otylý muž neudržel nervy na uzdě a hodil orchideu na místo, kde ještě před vteřinou stál bezdomovec. Ten už byl ale dávno venku na ulici.

V domě se zatím strhla hádka kvůli snědené hostině, rozbitému obrazu za milion a orchideji. Ale to bezdomovce nezajímá, protože je už daleko. Hodně daleko s jídlem, jež měl naposledy k osmnáctým narozeninám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jan Špičák, 18.01.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
BezdomovecMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­