ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.36
Hodnoceno: 56x Prosím, ohodnoť práci

Zvláštní dům

Dům, který budu popisovat, se nachází v Humpolci na rohu ulic Panskodomské a Dvorské. Zaujal mě svým tajemnem a zvláštní atmosférou.
Jeho majitelem byl dříve pan Pokštefl. Ten měl také v přízemí domu malé řeznictví. Během následujících let tato stavba několikrát změnila majitele a postupně zchátrala. Dům má čtvercový půdorys, přízemí a první patro oddělují dřevěné stropy, které jsou prolezlé červotoči. Na první pohled se zdá, že jakmile na ně člověk vstoupí, proboří se. Zdi domu postavili z kamene a úlomků cihel, což je při pohledu zvenčí okamžitě zřejmé, protože již nemají na sobě mnoho omítky. Boční část budovy, obrácená na západ, musí být podepřena dlouhými kůly, aby se nezřítila. Ale i přesto je tato stěna velmi vychýlena směrem k zemi.
Vytlučená dřevěná okna jsou otevřena dokořán a většina z nich visí jenom na jednom pantu. Když fouká vítr, strašidelně skřípou a narážejí do zdí, čímž způsobují zvuky, při kterých kolemjdoucím naskakuje husí kůže. Obzvláště v noci není vůbec příjemné projít touto ulicí.
Z jednoho okna ještě stále visí zažloutlá záclona jako připomínka toho, že v tomto domě žili a bydleli lidé.
Opravdu zajímavým dojmem působí to, že na holých zdech jsou vidět zazděná okna. Tato místa jsou poznat podle klenutých oblouků.
Další připomínkou původních majitelů domu je starý krámek v přízemí. Za malou zaprášenou výlohou zůstal ještě starý skleněný hrnek a staženou zrezivělou roletu už asi nikdy nikdo nevytáhne.
Dům má velmi zvláštně tvarovanou střechu. Je podobná střechám domů v nejstarší části města Humpolce, na Zichpili. Bohužel na ní již zahlodal zub času. Některé tašky chybí a jedna její část se už propadla, takže je vidět až na půdu, kde se povalují staré ztrouchnivělé trámy.
To, že se v uvnitř kdysi topilo, dokazují dva dříve krásné komíny. Jeden z nich vypadá tak strašně, že mám pocit, že díky sebemenšímu pohybu v domě spadne.
Před touto pochybně vyhlížející stavbou se nachází menší "zahrádka". Rozhodně se nedá srovnávat se zahradami, které vidíme dnes. V husté spleti stromů, keřů a plevele skoro ani není vidět zrezlý, nahnutý, rozpadající se plot.
Z vyprávění mého pradědečka vím, že to kdysi býval velice pěkný dům. Za jeho zdmi prožilo svůj život mnoho lidí, odehrálo se tu mnoho osudů. Dům však stojí dál a nese v sobě spoustu neodkrytých tajemství...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 28.10.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zvláštní důmMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­