ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.95
Hodnoceno: 19x Prosím, ohodnoť práci

Vlastimil Rada - Zima v Podkrkonoší (popis pohlednice)

Obrazová pohlednice, kterou popisuji, nese název Zima v Podkrkonoší. Namaloval ji Vlastimil Rada kolorovanou olejomalbou.

V popředí malby vidíme jemně zasněžené pole, které je místy jakoby špinavé, ale to se mi asi jenom zdá, protože tam již padá stín večera.

Vlastimil Rada - Zima v Podkrkonoší

Hlavním motivem pohlednice je kůň, jenž je krásně zbarven, ovšem z jeho chůze je již patrné, že je z celého dne unaven. Na druhou stranu nejspíše cítí, že se něco blíží, a proto se snaží ze všech sil dojít do vesničky.
Kůň má nasazené postroje a opratě, ty drží v rukou sedlák, který sedí na vozu za koněm. V ruce má i bičík, kdyby náhodou nechtěl koník poslouchat.
Kůň má přes sebe přehozenou deku, aby mu nebyla zima. Sedlák je oblečen do typického oblečení pro lidi z vesnice. Na hlavě má ušanku a je zachumlán do teplého kabátu a rukavic. Kvůli zimě je rovněž přikrytý dekou.
Ve vozu vezou asi nějaký náklad z trhu nebo neprodané zboží. Vůz je podomácku dělaný - z proutí a vybavený lyžnicemi, na nichž klouže.

Za koněm, jenž táhne vůz se sedlákem, jde chytrá žena, která nechce ubližovat koni, a proto nejede na vozu. Skromná žena má na sobě takzvaný starý kroj - dlouhou červenou sukni až po zem. Samozřejmě má nazuté boty do sněhu. Kvůli chladu má na rukou navlečené rukavice a hlavu zabalenou do šátku. Na zádech nese proutěný koš s nějakým nákladem.

Jak tak jedou a žena jde po cestě, kolem nich se rozprostírá zasněžené pole. Místy lze už ale vidět i hlínu.
Zpovzdálí vykukuje chaloupka vyrobená z tehdejších materiálů. Okolo ní stojí krásné velké mohutné stromy a keře. Na levé straně se tyčí kopec, který hraje všemi barvami.

Dozadu už nejde moc vidět, protože je večer, avšak můžeme si domýšlet, že na těch okolních kopečcích si určitě hrají děti. Obloha je zbarvená spíše do tmava, protože se asi žene bouřka. Nebe je tmavě fialové až černé a oproti zbytku obrazu až příliš tmavé.

Tato obrazová pohlednice barevně odpovídá studenému ročnímu období. Obraz na mě působí velice vesnicky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kačka, 26.10.2014

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vlastimil Rada - Zima v Podkrkonoší (popis pohlednice)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­