ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.31
Hodnoceno: 16x Prosím, ohodnoť práci

Úhlová bruska (popis věci)

  • popis věci/nářadí formou vypravování

Na popis jsem si vybral předmět, který téměř denně používám - úhlovou brusku.

Je tu další pracovní den. Otevřu zásuvku svého pracovního stolu, vyndám z ní kufřík zelené barvy s červeným madlem a zavíráním na kovové přezky. Kufřík otevřu a v něm leží úhlová bruska EXTOL 125.
"Tak pojď, holka, čeká nás dlouhý den," vyndavám ji z kufříku, ruku pokládám na její červené krytování, pod nímž se skrývá srdce "flexi". Chlopně a tepny jsou tvořeny kabely, pravá a levá komora statorem a rotorem. Aortu představují uhlíky. Namísto krve zde kabely protéká proud o napětí 220V.

Stejně jako o zdraví musí se řemeslník starat i o své nářadí. Po každé práci je třeba vše pečlivě vyčistit a uložit.
Poté co jsem vyndal brusku z kufříku, namontuji ze strany pevného krytu antivibrační úchytku sloužící k bezpečnému uchopení stroje.

Dnes nás čeká vybrušování drážek ve tvaru "V" do osmimilimetrového plechu. Do brusky upnu brusný kotouč posetý brusnými zrny z karbonu. Plech upnu svorkami k pracovnímu stolu a zapnu svou "přítelkyni ve zbrani" do zásuvky. Záhy roztočí bruska rotorem kotouč na 1200 otáček za minutu. Brusný kotouč začne jezdit po hraně opracovávaného materiálu. Nejprve z jedné strany, po jejím opracování z druhé.

Nechám ji vydechnout. 1200 ot/min není žádný extra výkon, snadno by se mohla zakouřit z vinutí. Bruska EXTOL 125 s tímto výkonem je mezi profesionálním nářadím spíše "astmatik" nežli přeborník. Přesto ji nevyměním. Společně jsme již vyrobili spoustu vrat, začistili mnoho svárů a udělali přípravy před svařováním. A uhlíků kolik jsme spolu vyměnili... Dokonce prodělala frakturu koncového kabelu. To bylo v době, kdy jsme společně řezali plechové profily ke svařování vrat. Zavrtěla koncovým kabelem, jenž se následně nedopatřením připletl pod řezný kotouč, který jej nemilosrdně skalpoval. To bylo utěšování. Nakonec jsem jí musel slíbit, že jí dám nový kabel o pět metrů delší. To aby za sebou nemusela tahat ten protivný prodlužovák. Zřejmě si spolu nekáply do noty.

S mou oblíbenou věcí - úhlovou bruskou - mohu nejenom brousit, ale i řezat, při namontování fíbru dokonce leštit.
Vždy po skončení prací ji vyčistím a vyfoukám. Je mi za to vděčná a svůj vděk dává najevo tím, že mě nikdy nezklame. I přes všechnu péči je potřeba dávat pozor, aby vás samou vděčností vilně nepřivinula.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ronin, 05.06.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Úhlová bruska (popis věci)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­