ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.24
Hodnoceno: 17x Prosím, ohodnoť práci

Úhlová bruska (popis věci)

  • popis věci/nářadí formou vypravování

Na popis jsem si vybral předmět, který téměř denně používám - úhlovou brusku.

Je tu další pracovní den. Otevřu zásuvku svého pracovního stolu, vyndám z ní kufřík zelené barvy s červeným madlem a zavíráním na kovové přezky. Kufřík otevřu a v něm leží úhlová bruska EXTOL 125.
"Tak pojď, holka, čeká nás dlouhý den," vyndavám ji z kufříku, ruku pokládám na její červené krytování, pod nímž se skrývá srdce "flexi". Chlopně a tepny jsou tvořeny kabely, pravá a levá komora statorem a rotorem. Aortu představují uhlíky. Namísto krve zde kabely protéká proud o napětí 220V.

Stejně jako o zdraví musí se řemeslník starat i o své nářadí. Po každé práci je třeba vše pečlivě vyčistit a uložit.
Poté co jsem vyndal brusku z kufříku, namontuji ze strany pevného krytu antivibrační úchytku sloužící k bezpečnému uchopení stroje.

Dnes nás čeká vybrušování drážek ve tvaru "V" do osmimilimetrového plechu. Do brusky upnu brusný kotouč posetý brusnými zrny z karbonu. Plech upnu svorkami k pracovnímu stolu a zapnu svou "přítelkyni ve zbrani" do zásuvky. Záhy roztočí bruska rotorem kotouč na 1200 otáček za minutu. Brusný kotouč začne jezdit po hraně opracovávaného materiálu. Nejprve z jedné strany, po jejím opracování z druhé.

Nechám ji vydechnout. 1200 ot/min není žádný extra výkon, snadno by se mohla zakouřit z vinutí. Bruska EXTOL 125 s tímto výkonem je mezi profesionálním nářadím spíše "astmatik" nežli přeborník. Přesto ji nevyměním. Společně jsme již vyrobili spoustu vrat, začistili mnoho svárů a udělali přípravy před svařováním. A uhlíků kolik jsme spolu vyměnili... Dokonce prodělala frakturu koncového kabelu. To bylo v době, kdy jsme společně řezali plechové profily ke svařování vrat. Zavrtěla koncovým kabelem, jenž se následně nedopatřením připletl pod řezný kotouč, který jej nemilosrdně skalpoval. To bylo utěšování. Nakonec jsem jí musel slíbit, že jí dám nový kabel o pět metrů delší. To aby za sebou nemusela tahat ten protivný prodlužovák. Zřejmě si spolu nekáply do noty.

S mou oblíbenou věcí - úhlovou bruskou - mohu nejenom brousit, ale i řezat, při namontování fíbru dokonce leštit.
Vždy po skončení prací ji vyčistím a vyfoukám. Je mi za to vděčná a svůj vděk dává najevo tím, že mě nikdy nezklame. I přes všechnu péči je potřeba dávat pozor, aby vás samou vděčností vilně nepřivinula.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Úhlová bruska (popis věci)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)