ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.36
Hodnoceno: 77x Prosím, ohodnoť práci

Silvestr

Zábava a dobrá nálada jsou 31. prosince skoro povinné. Navštěvujeme přátele, vyrážíme do hospod a o půlnoci si v ulicích připíjíme i s neznámými lidmi. Odkud se tu vzal zvyk loučit se zvesela se starým rokem? Křesťanský nový rok začíná 1. lednem teprve od roku 1691, kdy byl přijat gregoriánský kalendář. V našich zemích nebyla silvestrovská noc ničím pozoruhodná. To změnil až rozkvět měst v průběhu 19. století. Víra v příchod nového roku se postupně stala jednou z nejbujnějších oslav.
První polovina 19. století - silvestrovská noc se slavila spíš na vesnici. Lidé společně navštěvovali kostel. Vzpomínali na své mrtvé předky, tudíž chodili rovnou z kostela na místní hřbitov. Odpoledne pak začaly po vsi chodit chudé ženy, tak zvané ometačky. Ty celé oděné v černém vždy zaklepaly na dveře, ale na pozvání nečekaly. Přistoupily k plotně a třikrát ji ometly se slovy: "Ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého." Věřilo se, že kamna budou dobře hřát a nic se na nich nepřipálí. Za toto přání dostaly "ometačky" almužnu. Jídelníček byl stejný jako o Štědrém dnu (hrachová kaše, sušené ovoce, kuba ...). A slavnostní přípitek? Žádný nebyl!
Druhá polovina 19. století - tyto zvyky začaly pronikat do měst. Zde se slavilo poklidně i vesele. Muži chodili do hospod a ženy byly doma. Ale to se časem změnilo a lidé si oblíbili kabarety, šantány a tančírny. Na programu byli také kouzelníci, tanečnice a komici. A pití? Ano lidé si připíjeli vínem! Do ulic však nevyráželi! Aby tropili výtržnosti na veřejnosti? Na to si ještě netroufli.
První polovina 20. století - Silvestr je velkou společenskou událostí. Vyhlášené pražské restaurace mají pro své hosty připraveny večeře i o 13 chodech. Na jídelníček se dostává pečené selátko (pro šťastné podnikání), nebo také čočka (která rozmnožovala peníze). Občas byl k vidění i malý ohňostroj (většinou jako součást představení kouzelníka). Obvykle vše probíhalo klidně, přesto měly policejní stanice "hostů" dosti.
Druhá polovina 20. století - dříve lidé házeli patrony pod kola tramvají, malovali vrabce na náměstí a dělali jiné lumpárny. To v této době nemohli, neboť totalitní režim neměl smysl pro humor. Proto se lidé více uzavírali doma u obložených chlebíčků, lahve vína a s přáteli nebo s rodinou. Někomu dělal společnost rozhlas, který do svého vysílání zařadil anekdoty a vypravování. Avšak po pádu komunismu nabraly silvestrovské oslavy obrat. Ve velkém se začaly pořádat párty, které vyvrcholily ohňostrojem a přípitkem. Takováto podoba Silvestru zůstala až dodnes.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: makos, 08.01.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
SilvestrMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­