ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.06
Hodnoceno: 67x Prosím, ohodnoť práci

Předmět každodenní potřeby: zubní pasta

Pro většinu z nás je pasta na zuby neodmyslitelnou součástí zubní hygieny.
Prodává se v tubách, které podobně jako jejich obsah prošly za dobu své existence pozoruhodným vývojem. Dnes se totiž vyrábějí především z plastu, dříve bývaly kovové, což vedlo, vystříkla-li při ledabylém vymačkávání pasta z tuby opačným koncem, k mnoha pohromám v podobě potřísněného oděvu, umyvadla, ba dokonce celé koupelny.
Dnes se již pasta aplikuje snadno, a tak se uživatelovy myšlenky mohou ubírat i jiným směrem, leckoho při čištění zubů napadne třeba otázka, kolik pasty se vlastně do takové tuby vejde. Bylo zjištěno, že do tuby o objemu 170 ml se vejde množství pasty, které při vymačkání vytvoří pruh o délce 2,87 metru.
Na našem trhu se přirozeně vyskytuje bohatá škála různých značek a druhů, které se od sebe odlišují především svou barevností, v tomto směru je výběr skutečně téměř neomezený – k dostání jsou dokonce pasty dvou i vícebarevné.
Ve všech případech však jde o tutéž hustou kašovitou směs, jejíž složení bývá až na malé rozdíly prakticky totožné. Zubní pasta by měla obsahovat především minerální látky, které doplní ty, jež se ze zubů uvolňují - vápník, fluor a fosfor.
Důležitou složkou zubních past jsou pak především fluoridy. Nejčastěji se používá fluorid sodný, aminfluoridy a fluorofosforečnany.
Kromě fluoridů jsou do zubních past přidávány další látky, které mají léčivé účinky. Jsou to většinou rostlinné extrakty nebo látky s desinfekčním a protizánětlivým účinkem. Některé zubní pasty obsahují i vápníkové sloučeniny, které podporují zpětné ukládání vápníku do skloviny a podporují hojení skloviny narušené působením kyselin.
Pasta může také obsahovat látky, které brání usazování zubního povlaku na zubech a látky bránící množení bakterií.
My - běžní uživatelé - si však "tu svou" vybíráme zejména na základě charakteristických příchutí, které nám rutinní aktivitu alespoň trochu zpříjemňují. Snad nejčastější jsou příchutě "větrové", tedy mentolové, podle zahraničních zdrojů se můžeme setkat i s pastou skořicovou, děti pak asi nejvíce ocení sladkou ovocnou chuť.
Zubní pasta v našich životech nachází svůj prostor obvykle na začátku a na sklonku dne, kdy se nám klíží oči a my se nad ní, vrávorajíc únavou, sotva zamyslíme. Přesto jistě neuškodí občas na okamžik přerušit každodenní shon a položit si otázku: "Zubní pasta? Co to vlastně je?"

INFORMAČNÍ ZDROJE:

http://www.cockeyed.com/inside/toothpaste/toothpaste.html
http://www.lekarna.cz/detail.php?id=7278
http://www.zdravezuby.cz/forum/answer.asp?temaID=98&pg=18
http://ask.yahoo.com/ask/20000928.html

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Radka, 27.03.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Předmět každodenní potřeby: zubní pastaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­