ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.61
Hodnoceno: 118x Prosím, ohodnoť práci

Postup při stavbě PC

OSNOVA:

I. Přiblížení textu
II. Montáž:a) Potřebné věci
b) Základní deska
c) Procesor
d) Paměti
e) CD-ROM a pevný disk
f) Přídavné karty
g) Oživení
III. Hodně štěstí

V následujících několika řádcích se vám pokusím přiblížit, jak si postavit PC. Rozhodně nemusíte být elektroinženýři na to, abyste zvládli sestavit a zprovoznit běžné stolní PC. Stačí být trochu zkušeným uživatelem PC a částečně vládnout angličtině. Předpokládejme, že součástky máte zakoupeny a víte, že spolu budou kompatibilní. Berme také v úvahu, že instalace u různých komponent se může maličko lišit, a tak berte můj popis spíše za všeobecný.

Budete potřebovat křížový šroubovák, doporučuji pinzetu a stůl, na kterém budete pracovat. Raději mějte v záloze nějakého chudáka-odborníka, kterému můžete ve dvě ráno zavolat o radu. V žádném případě nesestavujte PC někde na zemi jako například na koberci. Statická elektřina je potvora!

Nejprve si připravte základní desku - pročtěte si manuál, a je-li nutné nastavit některé propojky na základní desce, učiňte tak. Základní desku opatrně přiložte k zadní stěně počítačové skříně a porovnejte, které otvory na základní desce souhlasí s otvory pro šroubované (někdy též zaklapávací) "můstky". Následně desku opatrně nasaďte na můstky a zajistěte šroubky s izolační podložkou.

Nyní si připravte procesor. Zkontrolujte si orientaci patice a způsob, kterým do ní CPU pasuje - správná orientace je zaručena absencí několika pinů v jednom či dvou z rohů procesoru patice. Zkontrolujte, zda není žádný z pinů ohnutý. Nyní zvedněte páčku na boku patice procesoru do svislé polohy a CPU opatrně do patice vložte - v ideálním případě by měl sám zapadnout, pokud se tak nestane, opatrně jej do patice zastrčte (nepoužívejte hrubou sílu). Ověřte si, zda procesor do patice na všech stranách pořádně dosedl.

Další na řadě je instalace paměti do slotu DIMM. Orientace modulu je určena třemi výřezy v konektoru - ty musejí pasovat do výřezů v patici. Paměť pevně přitlačte, až přiskočí boční příchytky na patici.
Pokud jste základní desku instalovali na odklopené stěně PC skříně, zasuňte ji zpět. Připojte kablíky vedoucí od kontrolních diod a tlačítek na přední straně skříně k základní desce (popis připojení kabelů je v manuálu od základní desky). Připojte i ostatní konektory napájení základní desky.

Nadešel čas pro instalaci pevného disku (HDD), disketové mechaniky a jednotky CD-ROM. U těchto zařízení je nutné před instalací správně nastavit, zda jde o zařízení Master/MA, Slave/SL nebo o samostatné Single. V našem případě budeme potřebovat dva IDE kabely, protože takto zapojený pevný disk pak pracuje rychleji. CD-ROM i pevný disk jumperem nastavíme na zařízení typu master. HDD připojte na primární kanál a CD-ROM na sekundární kanál řadiče na základní desce. Kde naleznete na základní desce primární a sekundární kabel se dozvíte opět v manuálu od desky. Pokud lze u vaší skříně (záleží na typu) snadno sundat přední kryt, učiňte tak - instalace je poté snazší. Vylomte, vyrazte, prostě odstraňte záslepku i plech z jedné 3,5 a jedné 5,25 pozice na vašem "casu". Následně zasuňte mechaniky do pozic a zajistěte vždy všemi čtyřmi šroubky. Nezapomeňte připojit napájecí konektory a audiokabel CD-ROM mechaniky.

Teď přichází na řadu instalace přídavných karet. Nejprve odstraňte příslušnou záslepku na zadní straně skříně PC a poté zasuňte grafickou kartu do slotu AGP - jedná se o kratší hnědý slot nejblíže CPU. Po zasunutí do slotu se opět ujistěte, zda karta zasedla na doraz a správně zaklapla do aretačního mechanismu na pravé straně slotu. Stejným způsobem se instalují i karty (modem, síťová karta atd.) do slotů PCI. Celá věc je o to jednodušší, protože PCI sloty nepoužívají žádný aretační mechanismus.

Nyní je vhodné provést test, zda PC alespoň trochu žije. Připojte monitor a klávesnici. Zapojte PC do elektrické sítě a přepněte vypínač na zdroji do pozice "I". Zapněte počítač. Než budete dělat cokoliv dalšího, ujistěte se, že chladič na procesoru běží. Do BIOS nastavení (BIOS setup) se dostanete tak, že při spouštění PC stisknete klávesu DEL. Zde nastavte podle manuálu základní desky potřebné parametry ke správnému chodu všech zařízení v počítači.

Pokud počítač neožil, překontrolujte své pracovní postupy. Zbývá už jen popřát hodně štěstí a málo spálených procesorů!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bena, 20.02.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Postup při stavbě PCMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­