ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.96
Hodnoceno: 24x Prosím, ohodnoť práci

Popis 1. světové války očima Pavla Bäumera

- podle knihy Na západní frontě klid

Podle mě, Pavla Bäumera, je tahle zatracená světová válka ta nejhorší věc na světě, vážně ji nesnáším, jako voják bych vám ji teď ale chtěl popsat, abyste ji také nesnášeli a nebyli jako lidé z našeho města, kteří ji neustále vychvalují, ale ani jednou tam nebyli.

Nejdříve bych vám mohl říct, jaké zbraně se zde používají. My vojáci zde hlavně používáme pušky - ty mám nejradši, i když bych raději obsluhoval kulomet, což je zde druhá nejdůležitější zbraň. Puška se skládá z puškohledu, nasazovacího bajonetu, hlavně a dřevěné zarážky. Ve své výbavě mám také ruční granát, nůž a lékárničku, abych mohl někoho případně zachránit. Nad námi občas přeletí nějaké letadlo ve vzdušném souboji s těmi zpropadenými Francouzi. Také občas slyšíme salvy děl, což je velmi účinná zbraň, a používáme zákopy, to je tady snad vůbec to nejdůležitější.

Já i všichni tady okolo nosíme uniformu, jež se skládá z mé oblíbené čepice, kalhot, košile, kabátu, ponožek a zejména bot. Ano, obyčejných bot. Když má voják dobré boty, je v klidu. Není mu zima a nemá puchýře. Všichni máme moc rádi pravé anglické kanady. To jsou ty nejlepší boty na světě. Občas ale, když se nám jich nedostane, tak si své boty změkčíme močí.

Co se týče ubytování v zákopech, přirovnal bych to bydlení v žumpě. Tam by ovšem bylo alespoň teplo! Máme tady záchody, ale bohužel to je jen jeden velký kýbl. Spíme na nejměkčí podestýlce, co může být. Totiž na bahně. K jídlu nám tady dávají chlebíček, ale to jen někdy, když je dobré zásobování, ale většinou si na něm pochutnají spíše naši malí "spolubydlící". Když máme štěstí, vyfasujeme i nějaké to "cígo" či panáka rumu. To vždy máme svátek. Když se však dostaneme na baráky, něco dobrého si vždy ukradneme.

Jinak tady zastáváme různé funkce. Já jsem vojín, ale jsou tu i odstřelovači, desátníci, praporčíci, generálové, plukovníci atd. Je jich tolik, že už si je ani nepamatuji. Pak jsou tu samozřejmě i sanitáři, kteří nám zachraňují životy, ale když jde o nohy nebo ruce, hned řežou, což mě dost štve. Také máme průzkumníky; tuhle funkci občas vykonávám i já.

Tahle válka je opravdu děsivá, snad už brzy skončí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: rené novák, 03.01.2010

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Popis 1. světové války očima Pavla BäumeraMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­