ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 56x Prosím, ohodnoť práci

Barvení velikonočních kraslic (popis pracovního postupu)

Dnes si nabarvíme a nazdobíme velikonoční kraslice.

Na barvení budeme potřebovat:

 • 40 vajec
 • 1 krabičku barev na vajíčka
 • 4 zavařovací sklenice
 • 4 polévkové lžíce
 • 2 tácy na hotová vajíčka
 • ocet

Do zavařovacích sklenic odděleně nasypeme barvy a zalijeme horkou vodou. Přidáme 2 lžíce octa a rozmícháme. Polévkovými lžícemi opatrně vkládáme do sklenic vždy 2 až 3 vejce. Do každé barvy přijde 10 omytých vajec.

Světlá vejce do světlých barev, tmavá do tmavých. Po pěti minutách vejce zkontrolujeme, případně je vyndáme na tác pokrytý papírovými ubrousky. Vejce vyndáváme lžící po stěně a chytáme dvěma prsty. Ruce se nám po nějaké době obarví, a tak vejce odebíráme ze lžíce těmi prsty, které jsou již obarvené světlou nebo tmavou barvou. Obarvená vejce necháme den zaschnout a poté se můžeme pustit do jejich zdobení.

Já jsem si vybrala metodu zdobení voskem. Pro tuto metodu budeme potřebovat:

 • barevné voskovky (6 barev)
 • vosk ze svíčky
 • 10 víček od alkoholu
 • elektrický ohřívač
 • obyčejné tužky se špendlíkem místo tuhy

Z víček vyloupneme vnitřní výztuž tak, aby nám zbyl jenom plech. Nožíkem do nich nadrobno nakrájíme kousek barevné voskovky, kousek bílého vosku a bílé voskovky do každého víčka. Všechna pak položíme na vařič a začneme zlehka ohřívat. Vezmeme si připravenou tužku a jedno z nabarvených vajec. Špendlík ve víčku rychlým ťuknutím namočíme a uděláme na vajíčku jeden kvapný tah. Vosk na špendlíku zasychá, je proto třeba dělat rychlé pohyby, zároveň je to však horký vosk, proto buďte opatrní! Při zdobení voskem se obvykle začíná tím, že vybranou barvou uděláme tečku na špičce vajíčka a na středu jeho spodní části. Čárky se dělají pohyby zvenku směrem k tečce, což platí, i když děláme květiny (či jiné různé ornamenty) na boku vajíčka. Do takových když se pustíme, je důležité si střed kytičky přidržet prstem a opačnou stranu si označit druhým, aby bylo vejce souměrné. Další zdobení je už jen na vaší fantazii. Přeji příjemnou zábavu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza Smítková, 28.07.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Barvení velikonočních kraslic (popis pracovního postupu)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­