ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.36
Hodnoceno: 14x Prosím, ohodnoť práci

Velký Čech Václav Havel

Václav Havel. Člověk, který je znám po celém světě svým bojem za lidská práva. Byl devátým - a tedy posledním prezidentem Československa - a také prvním prezidentem samostatné České republiky. Narodil se 5. října 1936 v Praze v intelektuálské rodině, měl o dva roky mladšího bratra Ivana, který je vědeckým pracovníkem. Kvůli komunistickému režimu nemohl nastoupit do školy podle vlastní volby, a proto se vyučil chemickým laborantem. Maturitu si dodělal večerním studiem na gymnáziu a poté jako literát debutoval v časopise Květen. Po maturitě chtěl studovat na filmové fakultě AMU, toto studium mu z kádrových důvodů nebylo umožněno, a tak studoval na ČVUT, ale studium nedokončil.

Doma i ve světě se stal uznávaným dramatikem, jedny z jeho nejznámějších děl jsou Audience, Zahradní slavnost a Odcházení. Stejnojmenný film Odcházení v roce 2011 dokonce i sám režíroval, do hlavní role obsadil svou druhou ženu Dagmar.

Je nutno podotknout, že literární tvorbu předčil jeho boj za svobodu, demokracii a lidská práva. V době pražského jara aktivně působil v reformních snahách našich umělců, po jeho násilném potlačení se stal disidentem a jedním z hlavních odpůrců režimu. Zasloužil se o vznik Charty 77 a také se stal jejím mluvčím. K této době se vztahuje jeho první uvěznění komunistickým režimem. Nejdůležitější etapa jeho života nastala v roce 1989, kdy se stal vůdčí osobností sametové revoluce a 29. prosince dokonce československým prezidentem. Lze říct, že tím vítězně vyvrcholil jeho boj proti totalitě. Po rozdělení Československa, se kterým bytostně nesouhlasil, se stal prvním prezidentem České republiky.

Lze říct, že Václav Havel byl jedním z největších Čechů 20. století, což dokazuje truchlení celého našeho národa i demokratické veřejnosti v cizině po jeho skonu 18. prosince 2011. Jeho neznámějším a nutno říci stále aktuálním citátem je: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Šári, 19.05.2012

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Velký Čech Václav HavelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­