ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.50
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Věk rozumu

Myslitelé věku rozumu, známí také jako osvícenci, věřili ve štěstí a naplnění na tomto světě a pohlíželi na racionální myšlení jako na nejlepší životní cestu. Byli podezřívaví vůči všem nadpřirozeným věcem a skeptičtí vůči tradičním náboženstvím. Věda a její metody - systematické a logické přiblížení k pravdě - byly převáděny do nové filozofie a světonázoru. Evropští filozofové po Descartovi většinou tvrdili, že poznání se nabývá prostřednictvím racionálního uvažování. Angličtí myslitelé jako John Locke a David Hume měli spíše tendenci k empirismu neboli vědeckému výzkumu prostřednictvím experimentu.

Od konce 18. století se Francie stala intelektuálním centrem Evropy. Byla zde skupina vědců - mezi nimi i Denis Diderot a François Marie Arouet (Voltaire) - známí jako philosophes, kteří přivedli věk rozumu k vrcholu. Voltaire, neúprosný kritik institucí katolické a protestantské církve, nebyl pro popření náboženství jako celku; prohlašoval, že pokud Bůh neexistoval, bylo pro člověka nutné ho vynalézt. Nejvýznamnější práci philosophes byla slavná Encyklopedie, vydávaná Diderotem. Osmadvacetidílná sbírka vysvětlovala výhody deismu, byla zastáncem tolerance, odsuzovala pověry a prosazovala nové vědecké myšlení jako nejlepší.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 27.04.2013

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Věk rozumuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­