ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.50
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Věk rozumu

Myslitelé věku rozumu, známí také jako osvícenci, věřili ve štěstí a naplnění na tomto světě a pohlíželi na racionální myšlení jako na nejlepší životní cestu. Byli podezřívaví vůči všem nadpřirozeným věcem a skeptičtí vůči tradičním náboženstvím. Věda a její metody - systematické a logické přiblížení k pravdě - byly převáděny do nové filozofie a světonázoru. Evropští filozofové po Descartovi většinou tvrdili, že poznání se nabývá prostřednictvím racionálního uvažování. Angličtí myslitelé jako John Locke a David Hume měli spíše tendenci k empirismu neboli vědeckému výzkumu prostřednictvím experimentu.

Od konce 18. století se Francie stala intelektuálním centrem Evropy. Byla zde skupina vědců - mezi nimi i Denis Diderot a François Marie Arouet (Voltaire) - známí jako philosophes, kteří přivedli věk rozumu k vrcholu. Voltaire, neúprosný kritik institucí katolické a protestantské církve, nebyl pro popření náboženství jako celku; prohlašoval, že pokud Bůh neexistoval, bylo pro člověka nutné ho vynalézt. Nejvýznamnější práci philosophes byla slavná Encyklopedie, vydávaná Diderotem. Osmadvacetidílná sbírka vysvětlovala výhody deismu, byla zastáncem tolerance, odsuzovala pověry a prosazovala nové vědecké myšlení jako nejlepší.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Věk rozumu







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)