ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Vai Khru aneb konec strachu v srdci

OSNOVA:

I.Definice s nadsázkou
II.1. Podrobnější popis
2. Pravidla
3. Místo vzniku a trocha historie
III.Thajský box a Česká republika

Dvojice upocených, svalstvem přeplněných a bezhlavě se bijících tvorů, tak toto jsou zápasníci thajského boxu v očích nezasvěcených. Ve skutečnosti je to boj o čest, který má přesně stanovená pravidla, velmi složitou a namáhavou techniku, která je však po tvrdém a usilovném snažení a tréninku odměněna možností vstupu do ringu.

Zápas, kde jsou bojovníci rozmístěni do dvou rohů, které leží na protilehlých stranách ringu, začíná rituálem, zvaným Vai Khru, což je tanec, který má pomoci vyhnat strach ze srdce a jeho hlavním cílem je dostat bojovníka do stavu naprosté soustředěnosti a připravenosti v boji proti nemilosrdnému protivníkovi. Tento tradiční ceremoniál je doprovázen thajskými hudebníky, kteří hrají hudbu určenou přímo pro Vai Khru. Při tomto ceremoniálu je bojovník ovázán čelenkami z provazu zvanými mong-kol.

Bojovníci, kteří jsou zbaveni strachu, nastupují do boje muže proti muži. Trenéři udělují poslední pokyny a zápas může začít. Samotný zápas se odehrává v délce trvání pěti kol po třech minutách, kde po každém kole následuje přestávka dlouhá jednu minutu a dvacet sekund. Thajský box je takzvaným bojovým uměním osmi končetin, kde je k boji povoleno užívat kolen, holení, pěstí a loktů. V každém kole jsou bojovníkům počítány body, ze kterých se na konci udělá součet a vítězí ten, kdo získal více bodů. Body jsou přidělovány podle techniky, kvality a síly úderů, ale i podle obranných technik druhého protivníka. Nezřídka se také stává, že je jeden z bojovníků knokautován a padne bezvládně k zemi. V tomto případě rozhodčí počítá do deseti a pokud se bojovník nezvedne, je zápas automaticky ukončen ve prospěch protivníka.

Thajský box vznikl z čínských bojových umění na úkor neustálých bojů thajských obyvatel s kmeny Barmánců, Khmérů a Vietnamců. Toto umění je staré více než tisíc let a v Thajsku si postupně, stejně jako v ostatních koutech světa, získalo velkou popularitu. Ze začátku se zápasy odehrávaly na tržištích, z nichž se postupně přesunuly do klasických ringů na stadionech určených pro boj.

V České republice stále více narůstá zájem o tento sport, který je zde provozován již na profesionální úrovni. Jedním z nejznámějších bojovníků je Ondřej Hutník, zvaný Spejbl, který již dosáhl nejen úspěchů na vnitrostátní, ale i na světové úrovni. Stal se již několikrát dokonce mistrem světa (např. v roce 2007 v Lisabonu). Spejbl zápasí za oddíl Hanuman Gym Praha, za který bojoval i známý český zpěvák Daniel Landa.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Příba, 02.05.2011

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vai Khru aneb konec strachu v srdciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­