ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Svatý Jan od Kříže /Juan de la Cruz/

Španělský římskokatolický kněz, sv. Jan od Kříže (24.6.1542-14.12.1591), byl spolu se sv. Terezií od Ježíše významným reformátorem karmelitánského řádu, jehož byl členem. Byl to člověk, který toužil po absolutní samotě s Bohem, což se odráželo v jeho dílech. Díky nim patří mezi nejvýznamnější osobnosti evropské barokní literatury.

V mládí studoval na jezuitské koleji a při tom pracoval jako ošetřovatel v nemocnici. Návrh stát se tamním duchovním odmítl a v jednadvaceti letech vstoupil do řádu karmelitánů v Medině, kde přijal jméno Jan od sv. Matěje. Život v karmelitánském řádu se mu však zdál málo přísný, a proto chtěl přejít ke kartuziánům. Setkání se sv. Terezií od Ježíše mu v tom ale zabránilo. Rozhodl se následovat ji v reformě, kterou započal v Duruelu. Tam si změnil své jméno na Jan od Kříže. "Vždyť není to kříž a utrpení jeho Mistra, které jej přitáhlo až sem?" (Bratr Vojtěch od sv. Hedviky: Vcházím v nepoznané, str. 119)
Řád karmelitánů se tak rozdělil na tzv. "bosé karmelitány" a "obuté karmelitány", tedy ty, kteří se k reformě nepřipojili. Později mezi nimi vznikalo napětí, které vyústilo v násilí ze strany "obutých" a Jan byl jako hlavní představitel reformy vězněn v toledském klášteře (prosinec 1578 až srpen 1579). A právě v tomto období vznikly jeho nejznámější díla. Například Výstup na horu Karmel, soubor 8 písní líčící blaho duše spojující se s Bohem a obsahující zásadní nauku o duchovním životě. Dalším podobným souborem je Duchovní píseň, jež pojednává o milostných stycích mezi Duší a Ježíšem. Je také autorem různých církevních naučení a listů. Základní idea jeho děl pochází z Písně písní - z "pravzoru" barokní duchovní lyriky.
Po útěku z vězení se stal na žádost sv. Terezie od Ježíše zpovědníkem karmelitánských mnišek. Zbytek svého života strávil v Ubedě, kam byl otcem Antonínem od Ježíše poslán z "eremu" (poustevnický dům). Antonín byl mimochodem prvním, kdo se přihlásil matce Terezii k reformě mužského řádu, ale Jan ho "předběhl".

Přes všechna utrpení, které mu způsobovali sami jeho "bratři", se mu nakonec řád "bosých" podařilo osamostatnit. Horlivý prorok Eliáš, jenž podle biblického příběhu usvědčil na hoře Karmel Bálovi kněze z nevěrnosti k Bohu, se stal s Pannou Marií vzorem celého řádu. V roce 1726 byl Jan prohlášen za svatého a v roce 1923 učitelem církve. Pro některé jsou i dnes jeho díla inspirací v duchovním životě.

POUŽITÉ ZDROJE:

Literatura
Bratr Vojtěch od sv. Hedviky: Vcházím v nepoznané, Kostelní Vydří, 1992
Heyduk, Josef: Svatí církevního roku, Praha, 2001
Ilustrovaná Bible, Zagreb, 1982
Blažke, Jaroslav: Kouzelné zrcadlo literatury, Brno, 1998

Internet
Wikipedia.org: Jan od Kříže
Karmel.cz
iKarmel.cz

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: trabantM, 25.05.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Svatý Jan od Kříže /Juan de la Cruz/Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­