ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.80
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Styly ježdění na koni

Lidé, kteří o jízdě na koni nic moc nevědí, si obvykle myslí, že my-jezdci všichni sáhneme po stejném sedle i uzdě a jde se jezdit. Tak to ale nefunguje. Každý styl funguje odlišně a stejně tak používá jiné jezdecké vybavení. Dnes bych vás tedy ráda seznámila se základními druhy jízdy na koni.

Anglické ježdění

Tento typ ježdění pochází, jak už jeho název napovídá, z Anglie. První sedla a uzdy tohoto typu se začaly vyrábět kvůli tzv. parforsním honům, které pořádala šlechta. Jezdci na koních následovali vycvičené psy, kteří chytali lišky nebo jiná zvířata.

Koně jezdí obvykle na dvou udidlech, což je velmi ostré uzdění a je třeba s ním zacházet opatrně. Odvětvími anglického ježdění jsou parkur, drezura a všestrannost. Při parkuru koně skáčou přes překážky, při drezuře se jezdci specializují na ovladatelnost koně a všestrannost je kombinací obojího. Jen se v ní krom skákání a ovladatelnosti testuje i to, jak kůň zvládá chodit ve složitém terénu. To znamená skákat přes stromy, probíhat řekou a podobně.

Westernové ježdění

Ve westernovém stylu se jezdí, co nejvíce to jen jde, na prověšených otěžích. Primárním cílem ve westernu je, aby byl kůň co nejvíc uvolněný a dokázal projít s jezdcem i velmi obtížným terénem. Westernové sedlo bylo speciálně uzpůsobeno americkými kovboji k tomu, že velice dobře rozkládá rovnováhu, je tak vhodné i pro dlouhé toulky přírodou či dokonce několikadenní vandry.

Westernových disciplín existuje velmi mnoho, známý je např. barrel racing - závodění okolo tří barelů či trail riding - přecházení obtížných přírodních překážek, jakými jsou např. potoky, lávky, velmi prudké kopce apod.

Španělské ježdění

Patří mezi méně známé styly. Jezdí se na velmi krátkých otěžích ve speciálním sedle. Kůň musí mít vyklenutý krk a dynamické chody, jezdec je zvláštně španělsky oblečen. Tento styl vznikl v Evropě a je starší než anglické ježdění.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sabina Šťastná, 14.01.2018

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Styly ježdění na koniMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­