ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.11
Hodnoceno: 101x Prosím, ohodnoť práci

Rodina

Rodina je základní prostředí člověka, v němž žije a získává zkušenosti od nejútlejšího věku až do dospělosti. Ovlivňuje citovou zralost dítěte, jeho sebevědomí a osobní stabilitu. Dítě se v rodině učí základním společenským a mravním pravidlům. Tomu se říká výchovně vzdělávací funkce. Rodina má však ještě další důležité funkce: biologickou, ekonomickou, citovou, a také má pečovat o duševní i tělesné zdraví dítěte. Bohužel ne ve všech rodinách jsou všechny tyto funkce splňovány. Spousta rodičů dělá ve výchově chyby, o kterých si často myslí, že to nejsou chyby a že je to tak správné. Celkem častým problémem je například příliš velká ctižádostivost rodičů - rodiče chtějí, aby jejich dítě bylo stejně úspěšné jako oni, ne-li úspěšnější. Chtějí, aby předvádělo pouze vynikající výsledky. Pokud je v rodině víc dětí, rodiče mezi nimi někdy zavádějí soutěž. Chválí úspěšné dítě, a zároveň kárají to neúspěšné. Mezi souozenci pak vzniká rivalita. Přílišná ctižádostivost může přerůst až v ukládání moc vysokých cílů dítěti, to znamená že ať dítě udělá cokoli, nikdy to nestačí a vždy to mohlo být o něco lepší. Někdy rodiče čekají od dětí výkony nepřiměřené jejich věku a schopnostem. Na druhou stranu někteří rodiče mají vůči svému dítěti záporná očekávání - dávají mu najevo, že nevěří, že může v obtížné situaci uspět. Dítě začíná pochybovat o svých schopnostech a chová se tak, jak jeho rodiče očekávají - je neúspěšné.
Rodiče by měli již od útlého věku dítěte budovat kladné vztahy mezi členy rodiny. Důležitý je vzájemný respekt mezi rodiči a dětmi. Děti by měly poslouchat své rodiče a naopak, rodiče by neměli zanedbávat názory svých dětí. Členové rodiny by spolu měli trávit dostatek času, společně se bavit a sdělovat své city, každé dítě potřebuje od malička osobu, kterou by mělo rádo, a které by oplácelo lásku. V rodině je také důležité povzbuzování, rodiče by měli vyzdvihovat úspěchy dětí, a co nejméně poukazovat na jejich neúspěchy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Šárík, 07.01.2006

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
RodinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­