ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 4.50
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Puritáni

Puritánství bylo původně anglickým protestantským hnutím 60. let 16. století. Zdůrazňovalo účinnost modlitby, kázání a studia bible spíše než autoritu kněze. Puritáni často bývají zobrazováni jako přísní moralisté, kteří zavrhují obyčejné lidské radosti; ve skutečnosti však horlí pro náboženskou svobodu a zdůrazňují náboženskou svobodu i lidská práva, která bývají přehlížena.

Jedna ze skupin, separatisté, se na počátku 17. století odštěpila od hlavního proudu a odešla zprvu do Nizozemska a později do Severní Ameriky, kde se roku 1620 usídlila v Mayfloweru, na místě nynějšího Plymouthu ve státě Massachusetts. Nyní jsou známi pod názvem Pilgrim Fathers (Otcové poutníci).

Anglickým puritánům se dařilo za Olivera Cromwella, avšak restaurace Karla II. (1660) znamenala jejich zkázu a mnoho z nich emigrovalo do Ameriky. Usadili se ve Virginii, v Massachusetts v Bay Colony, v Connecticutu a na dalších místech pobřeží Nové Anglie. Vybudovali právní společnost organizovanou v součinnosti s jejich chápáním bible. Harvardova (1636) a Yaleova (1701) univerzita vděčí za svou existenci puritánské silné víře ve vzdělání. Jejich postoje silně ovlivnily vládu, společenský a náboženský život Severní Ameriky. Puritánská víra ve vládu společenské smlouvy se nyní pokládá za jeden z tradičních principů americké demokracie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 17.03.2013

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
PuritániMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­