ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Pojetí duše u Aristotela

Aristotelovo pojetí duše je aplikací jeho nauky o látce a formě, tzv. hylémorfismus.

Nauka o možnosti a uskutečnění je Aristotelovou odpovědí na problém, který už předložili jeho předchůdci, totiž jestli a jakým způsobem je možná změna?

Podle Aristotela vidíme na konkrétní věci celou řadu věcí, které v tuto chvíli jsou pravdivé a můžeme je říct, a pak jsou věci, jež v tuto chvíli pravdivé nejsou, ale mohly platit v minulosti nebo mohou platit v budoucnosti anebo za jiných podmínek.
To, co teď platí, to je skutečnost - uskutečnění.
Ostatnímu se říká možnost - potence. To jsou možnosti té konkrétní věci.
Pokud dochází ke změně, tak nějaká možnost se mění ve skutečnost a nějaká skutečnost zaniká, čili se vrací do stavu možnosti.

Aristoteles rozlišuje dva druhy změn:

  • akcidentální - mění se nějaké určení, nějaká vlastnost věci, ale daná věc zůstává pořád sama sebou; na otázku "Co to je?" odpovíme stejně; barva, velikost, teplota, místo...
  • substanciální změna - mění se podstata té věci, již to není to, co to bylo, ale jde o něco jiného; např. dřevo, které shoří - není to již strom, ale popel; jde o něco jiného

Forma je označení toho, co je v dané změně uskutečněním - platí pro změnu akcidentální i substanciální.
Látka je označení toho, co je schopno podstoupit substanciální změnu, co je podkladem, nositelem této změny.

Látka a forma nejsou nějaké části, věci, které bychom mohli rozložit od sebe. To v tomto případě nejde, jsou to spíše dva aspekty, které můžeme pouze myšlenkově chápat odděleně, ale v každé konkrétní věci jsou vždycky spojené dohromady. Ani forma nemůže existovat samostatně. Kdybychom měli samostatné formy - to by byly ideje v platonském smyslu, a to Aristoteles v žádném případě nechce.

Tuto nauku můžeme vztáhnout na duši. O tom pojednává ve spise O duši - říká, že duši mají všechny živé bytosti, tzn. lidé, zvířata a rostliny tuto myšlenku sdílí se všemi svými současníky.
Živé bytosti mají různé schopnosti:

  • Rostliny mohou růst a rozmnožovat se, ale nemohou se hýbat z místa na místo a nemají smyslové vnímání.
  • Zvířata mají pohyb i smyslové vnímání - minimálně hmat, pociťují bolest, některá se mohou pohybovat, některá ne - to není pro Aristotela podstatné.
  • Lidé mají všechny tyto schopnosti a krom toho jsou ještě schopni chápat/používat rozum - myslet.

Existují tři druhy duší a každá z nich je schopna jiných životních projevů:

  • duše rostlinná
  • duše živočišná
  • duše lidská

Nejobecnější definice: Duše je první skutečností organického těla, tj. forma organického těla. Forma v tom smyslu, že je skutečností nebo uskutečněním určitého typu.

Duše je oživující princip = první skutečnost, tedy to, co do těla/tělesa přináší životní princip, co ho oživuje a je základem všech životních procesů bez ohledu na to, zda aktuálně probíhají, nebo ne. A tyto jednotlivé procesy by pak byly druhou skutečností - člověk roste, tráví... = životní proces probíhající jen v určitých obdobích našeho dne našeho života, ale to, že jsme živí, to platí po celý život.

Duše je substanciální formou. To znamená, že formuje nějakou látku a platí pro ni to samé co pro všechny ostatní substanciální formy, tj. pokud nastanou adekvátní vnější příčiny, tak duše od té formy odstoupí a zaniká/vrací se zpátky do potenciality (do možnosti); to je chvíle, kdy člověk umírá.

Když něco bylo zralé a shnilo to, tak ta aktuální forma zralosti zmizela, vrátila se do potenciality. Nebo když něco bylo teplé a vychladlo, tak ta teplota odstoupila - vrátila se do možnosti - to jsou akcidentální formy.

To samé platí o substanciálních formách - Aristoteles nevidí důvod, proč pro lidskou duši zavádět nějakou výjimku; lidská duše zaniká stejným způsobem jako duše zvířat, jako duše rostlin a jako všechny ostatní substanciální formy.
Není třeba žádného speciálního výkladu - Aristoteles jej ani nemá, protože to z toho vyplývá.

O duši

1. kniha - dějiny filozofie - shrnuje názory svých předchůdců na duši.
2. kniha - začíná zde jeho vlastní výklad o duši a postupuje podobně jako my; nejdřív provede opakování z ontologie, připomene základní pojmy (podstata, látka a forma, možnost a skutečnost) a pak přejde k definicím duše, vysvětlí, jak to myslí.

Následuje výklad, kde rozlišuje mezi duší lidskou, zvířecí a rostlinnou, protože každá z nich oživuje tělo jiným způsobem, je základem jiného spektra aktivit a také vysvětluje, jestli člověk má tři duše vedle sebe anebo má jen jednu duši...a podobně zdali zvíře má dvě duše (animální a vegetativní) anebo má jenom jednu duši, která všechny ty aktivity v sobě obsahuje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 24.03.2022

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pojetí duše u AristotelaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­