ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Osídlení Austrálie

Osídlení většiny Austrálie (i Nové Guineje) mohlo proběhnout již před 55 tisíci lety. Pevnina, která byla v ledových dobách spojena, a tvořil ji dnešní Malajský poloostrov, Sumatra, Jáva, Borneo a část Filipín, byla vždy oddělena mořem od pevniny tvořené Austrálií a Novou Guineou. Vzdálenost mezi nimi mohla být překonána na vorech, člunech či jiných plavidlech.

První cesta po moři mohla vést z Jávy na Timor spíše než jižněji do Austrálie. Nepřímá, ale možná cesta mohla směřovat z Kalimantanu (Bornea) východně přes Sulawesi na severozápad Nové Guineje a poté na jih do Austrálie. Nejmenší vzdálenost ve spojení s nejmělčím mořem měří 80-100 km. Kánoe novověkých přistěhovalců do Austrálie z vydlabané kůry stromů nebyly schopny překonat ani tu nejkratší vzdálenost bez rizika převrhnutí. Je tedy možné, že se stavěly vory z bambusu, jaké jsou běžné v jihovýchodní Asii, a na nich se tehdy lidé přeplavili.

V roce 1969 byla u jezer Willandra v Nové Jižním Walesu nalezena kostra muže uloženého pod zemí na pohřebišti datovaném do doby před 28000-30000 lety. Byl pokrytý okrovým práškem a pokropený drobnými kuličkami; analýzy objasnily, že se živil mušlemi, raky, okouny, pštrosími vejci a různými vačnatci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 14.03.2013

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Osídlení AustrálieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­