ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Mys Canaveral a jeho největší stavba

Že už jste tento název někde slyšeli, ale nemůžete si vybavit, co nebo kde to je? Na následujících řádcích vám to osvětlím...

Mys Canaveral se nachází v americkém státě Florida na ostrově Merrit, jehož výběžek do moře - čili mys - se nazývá Canaveral. Je to kosmodrom, přesněji nazývaný Kennedyho vesmírné středisko (John F. Kennedy Space Center), odkud startují rakety a různá plavidla do kosmu. Největší budovou zde na mysu je montážní hala vesmírných plavidel VAB = Vehicle Assembly Building (dříve Vertical Assembly Building). Výstavba této ohromné haly byla naplánována již na počátku 60. let minulého století, kdy americký prezident J. F. Kennedy vyhlásil dne 25. května 1961 vyslání člověka na Měsíc jako národní cíl.

JFK byl bezesporu velmi cílevědomý člověk. Jeho záměr se uskutečnil 21. července 1969, kdy americký astronaut Neil Armstrong poprvé stanul na měsíčním povrchu. Program, který byl úspěšným vyústěním amerických národních cílů, byl slavný projekt pilotovaných letů na Měsíc zvaný Apollo. Z tohoto místa startovaly rakety Saturn V, které jsou dosud největšími vesmírnými plavidly v historii. Vynesly na oběžnou dráhu orbitální stanici Skylab, což v překladu znamená "nebeská laboratoř". Stanice byla obyvatelná a v průběhu jejího fungování k ní byly vyslány 3 pilotované lety. Úzce souvisela s programem Apollo.

Jen základy největší stavby VAB na mysu Canaveral spolykaly 65.000 m3 betonu a 4.225 mohutných ocelových nosníků, které dohromady váží 98.590 tun. Základy VAB jsou až v hloubce 40 metrů, neboť v oblasti Floridy je veliký výskyt hurikánů. Opláštění budovy je tvořeno hliníkovými panely. Některé z těchto panelů slouží právě v době, kdy se žene hurikán, jako automatické klapky pro vyrovnávání vnějšího a vnitřního tlaku.

Budova VAB byla do provozu uvedena v roce 1966. Půdorys budovy je 157,9 x 218,2 metrů a výška 160,3 metrů. Vnitřní objem VAB je tedy neuvěřitelných 3.665.000 m3. Rozlehlost této haly způsobuje velmi zvláštní věc: za velmi vlhkých dní se v hale tvoří vlastní počasí; u stropu se shromažďují mraky, z nichž dokonce jemně prší. Pro tento jev zde mají k dispozici 125 ventilátorů, které se nachází u stropu a které vnitřek budovy odvětrávají. Tyto ventilátory jsou schopny vyměnit veškerý vzduch v hale během pouhé hodiny. Ve stěnách budovy jsou zabudována čtvera vrata vysoká 139 metrů. Jsou to největší vrata na světě a jejich otevření či zavření trvá 45 minut.

Co je ještě součástí budovy? Vevnitř se nachází 5 věžových jeřábů, z nichž dva mají každý nosnost 325 tun. Pak zde také nalezneme 136 různých zvedacích a manipulačních zařízení.
Po ukončení vesmírného programu Apollo sloužila VAB k sestavování startovacích kompletů raketoplánů, čili se zde spojoval samotný raketoplán, což byly startovací palivové nádrže, pomocné motory a dále také orbitální stupeň raketoplánu. Po dokončení montáží se celá sestava převezla pomocí transportéru na odpalovací rampu.

V současnosti se zde sestavují nové velké americké rakety Orion v rámci programu SLS a část prostor se pronajímá firmám, které zde montují své rakety (společnost Orbital ATK).

U příležitosti dvoustého výročí vyhlášení Deklarace nezávislosti USA byla v roce 1976 na vnější plášť VAB namalována obří vlajka, která má rozměry 63 x 36 metrů. Nechybí ani velké logo Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).

V roce 2007 byla celá VAB nově natřena.

Tato budova stála u zrodu největšího vesmírného programu své doby Apollo - lety k Měsíci. Je až pozoruhodné, co lidská ruka vytvořila a svým úsilím docílila. Ano, dosáhla skoro až ke hvězdám... Cesty tam, kam my, malí lidští červi, jen zíráme, se pro mnohé staly skutečností. My přihlížíme tomu, jak se tvoří dějiny a myslím, že tato ohromná stavba k dějinám lidstva určitě patří.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 15.10.2020

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mys Canaveral a jeho největší stavbaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­