ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.50
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

Můj první vůz

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2012 znělo Jak by měl vypadat můj první vůz a jednalo se o referát o možnostech výběru prvního auta

Jakmile úspěšně složíte zkoušky v autoškole, ihned zatoužíte po vlastním voze. Jaký typ však zvolit pro mladého řidiče?

Pořídit si první automobil nepatří mezi levné ani jednoduché záležitosti. Proto si vždy nejdříve musíme ujasnit, k jakému účelu ho chceme primárně využívat a kolik peněz máme na nákup vyhrazeno. Pro začátečníky se obecně doporučují menší hatchbacky typu Volkswagen Golf či Škoda Fabia. S nimi pohodlně prokličkujete centrum města a zaparkujete před supermarketem, zároveň však svou dynamičností udělají i dojem na kamarády.

První zásadní dilema skýtá už hned výběr pohonné jednotky a paliva. Platí, že naftové motory pracují lépe a s větší účinností již v nízkých otáčkách, proto vás jejich provoz vyjde zhruba o 30 % levněji. Hodí se však spíše pro cesty na delší vzdálenosti, při krátkém popojíždění městem doslova trpí a opravy "dieslů" vás vyjdou draho. Navíc, po nedávných aférách Dieselgate do některých měst nesmějí vůbec vjet.

Studenti by tak měli sáhnout raději po benzinovém pohonu. Jeho vyšší spotřebu vyrovnává výrazně nižší pořizovací cena. Zaujme svižností, rychlostí akcelerace a velmi slabými vibracemi. Krátké vyjížďky mu nečiní problém a v případě nouze snáze seženete náhradní díly. Z nejnovějších modelů je sázkou na jistotu například typ TSI s výkonem okolo 75 kW.

Při výběru převodovky příliš neváhejte. Pokud si zrovna nelibujete v závodění, určitě se vyplatí investovat do moderního automatického systému, ideálně se sedmi stupni a funkcí start-stop. To zaručí pohodlnou a velmi plynulou jízdu.

U exteriéru záleží především na vaší peněžence, lesklá metalíza či LED světlomety vypadají výborně, ale klasický lak a xenony udělají obdobnou službu a vy můžete výrazně ušetřit. Nepředstavují-li pro vás však peníze problém a rádi se ukazujete, chromovaná maska chladiče, výrazný spoiler a 19" litinová kola dodají punc luxusu.

Uvnitř vozu nezapomeňte na klimatizaci, vyhřívání sedadel nebo elektronické stahování oken. Naopak vestavěnou navigaci můžete oželet, většina lidí k tomuto účelu stejně používá mobilní telefon. Z doplňkové výbavy zajisté neuděláte chybu s příplatkem za režim autonomní jízdy a parkovacího autopilota.

Pakliže již máte jasno v tom, jak by měl váš automobil vypadat, navštivte nejbližší autosalon a požádejte o předváděcí jízdu. V případě koupě auta z druhé ruky se vyvarujte nevěrohodným bazarům a raději využijte centra ojetých vozů jednotlivých společností. Poskytnou vám jistotu a záruku férového obchodu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pan T, 10.04.2019

­­­­

Slohová práce Můj první vůz ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Můj první vůzMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­