ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Ceska posta    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.08
Hodnoceno: 26x Prosím, ohodnoť práci

Luxusní zaoceánský parník Titanic

Titanic byl luxusní parník společnosti White Star Line. Svůj život započal 31. března 1909, kdy v loděnici postavili jeho kýl. Na vodu byl spuštěn 31. května 1911.
Po vyplutí z Belfastu se Titanic vydal na jih a po proplutí Svatojiřským průlivem zamířil do Southamptonu, kam dorazil po 25 hodinách rychlostí 17,4 uzlu. V následujících dnech pak začalo nakládání lodi a doplňování posádky, do níž byli přijímání i námořníci z jiných lodí společnosti White Star Line.

V neděli 14. dubna roku 1912 plul Titanic západním směrem. Asi ve 23:45 tohoto dne naráží do ledovce. Vodou je zaplněno všech 5 oddělení, na které byl Titanic rozdělen. Parník byl však schopen plout pouze se 4 komorami zaplněnými vodou, a tak vysílá SOS. V 0:30 se začaly spouštět na hladinu první záchranné čluny a už ve 2:20 se Titanic přelomil. O dvě hodiny později, kdy byla loď již celá pod vodou, dorazila jako první na místo rádiem přivolaná nákladní loď Carpathia, jíž pak následovaly i další. Jejich posádkám se podařilo zachránit z člunů asi třetinu cestujících z Titanicu, zbytek se bohužel utopil.
Mezi cestujícími byla celá řada významných osobností - například multimilionář John Jacob Astor se svou mladou novomanželkou, kteří se vraceli ze svatební cesty po Egyptě, dále bankéři Benjamin Guggenheim a Washington Dodge, ocelářský magnát Arthur Reyson, poradce amerického prezidenta Tafta major Archibald Butt, jeden z nejznámějších novinářů to doby William T. Stead a mnozí další. 3. třídou pak cestovalo množství emigrantů, hlavně Italů.

Technická data

Výtlak: 52 310 tun
Délka: 269,1 m
Šířka: 28,25 m
Rychlost: 23 uzlů
Palivo: uhlí
Ponor: 10,54 m
Pohon: 50 000 hp

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ToKro, 22.02.2010

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Luxusní zaoceánský parník TitanicMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­